Teismo paslaugomis galima naudotis neišeinant iš namų

Liepos 3 d. Nacionalinė teismų administracija pristatė jau dvi dienas veikiantį Lietuvos teismų elektroninių paslaugų portalą e.teismas.lt, kuriame gyventojai ir įmonės gali pateikti ir gauti civilinių ir administracinių bylų dokumentus, klausyti bylų nagrinėjimų įrašų,  sumokėti žyminį mokestį ir baudas neišvykdami iš namų.

 

Lietuvos Aukščiausiojo Teismo ir Teisėjų tarybos pirmininko Gintaro Kryževičius nuomone, šis portalas – labai svarbus žingsnis perkeliant kuo daugiau valstybės teikiamų paslaugų į elektroninę erdvę ir kartu puiki priemonė kokybiškiau ir operatyviau nagrinėti bylas. „Esu aktyvus šio portalo palaikytojas, jo nauda ir patogumu įsitikinau per keleto mėnesių sistemos išbandymo laikotarpį. Ši perspektyvi naujovė tikrai palengvins žmonių ir organizacijų dalyvavimą bylose, padės taupyti dokumentų rengimo, siuntimo ir žyminio mokesčio išlaidas. Teismų paslaugos bus lengviau pasiekiamos. Įsivaizduokime, kiek rūpesčių sumažės bylos dalyviui, jei, tarkime, jis gyvena Londone, o byla nagrinėjama Vilniuje“, – tvirtina G.Kryževičius.

Prisijungti prie elektroninės teismų sistemos nuo liepos 1 d. jau galima per elektroninę bankininkystę, naudojantis asmens tapatybės kortele su elektroniniu parašu arba gavus tiesioginius prisijungimo duomenis iš teismo.

Gyventojai ir įmonės gali patys pateikti teismui prašymus, ieškininius pareiškimus, paaiškinimus pagal  standartinius dokumentų ruošinius, kurių sistemoje yra per devyniasdešimt.   Papildomus dokumentus, užuot siuntus į teismą paštu, pakanka nuskenuoti. 

Pasirinkusieji elektroninį bylos nagrinėjimo būdą ne tik sutaupys dokumentų rengimo, spausdinimo, siuntimo ar vykimo į teismą išlaidas, bet ir mokės ketvirtadaliu mažesnį žyminį mokestį. Valstybei šis portalas padės sutaupyti  1 mln. Lt per  metus, atsisakant popierinių dokumentų, spausdinimo ir kopijavimo.

Iki šiol susipažinti su bylos medžiaga, posėdžių garso įrašais, gauti dokumentų kopijas buvo galima tik nuvykus į teismą.  Nuo šiol bylų dalyviai internete galės matyti ir visus dokumentus, ir stebėti bylos nagrinėjimo eigą – nuo teismo posėdžio paskelbimo iki teismo išvadų pateikimo. Apie įvykius byloje portalo vartotojai bus papildomai informuojami elektroniniais laiškais ir žinutėmis į mobilųjį telefoną.

Manoma, kad pirmieji šios sistemos naudą pajus juridiniai asmenys, kurie susiduria su dideliais skolininkų skaičiais.

Advokatas, Vilniaus universiteto Teisės fakulteto docentas, Rimantas Simaitis įsitikinęs, kad sistema visiems bylos dalyviams leis greičiau ir patogiau susipažinti su bylos medžiaga, padės taupyti laiką ir išlaidas, skirtas žyminiam mokesčiui, vykimui į teismą ir dokumentų ruošimui bei siuntimui.  „Kiek ši sistema naudinga konkrečiam žmogui, priklausys nuo jo paties sumanumo ir įsigilinimo į bylą, kurioje dalyvauja.  Tikiu, kad šis portalas sutaupys nemažai teisininkų laiko ir pastangų, kurias jie galės skirti bylos esmei“, – teigia dr. R.Simaitis.

Panašūs teismų portalai veikia daugelyje Europos Sąjungos šalių.  Lietuvos teismų elektroninių paslaugų portalas buvo kuriamas vienerius metus. Projektą įgyvendino Nacionalinė teismų administracija ES struktūrinių fondų lėšomis. 

Pranešimą paskelbė: Nacionalinė teismų administracija
„BNS Spaudos centre“ skelbiami įvairių organizacijų pranešimai spaudai. Už pranešimų turinį atsako juos paskelbę asmenys bei jų atstovaujamos organizacijos.
2013-07-03 16:18
Teisėsauga, teisėtvarka
pasidalinti
atgal