Deloitte paskelbė sparčiausiai augančių Vidurio Europos technologijų įmonių penkiasdešimtuką

Tarptautinė audito ir verslo konsultacijų įmonė Deloitte paskelbė 2014 m. penkiasdešimties sparčiausiai augančių Vidurio Europos technologijų įmonių reitingą „Technology Fast 50“, kuriame gausu pokyčių.

a. Šiais metais į penkiasdešimtuką pateko net trys Lietuvos technologijų bendrovės: UAB „Ruptela“, UAB „Data House“ ir UAB „nSoft“;

b. Vidutinis metinis reitingo „Fast 50“ įmonių augimas padidėjo nuo 671 proc. 2013 m. iki 698 proc.;

c. 26 bendrovės į reitingą pateko pirmą kartą, 10 – reitinge pakilo, o 14 – užėmė žemesnes pozicijas;

d. Šių metų penkiasdešimtuką sudaro bendrovės iš 10-ies šalių: Lenkijos (17), Vengrijos (10), Rumunijos (6), Kroatijos (4), Čekijos, Lietuvos ir Slovakijos (po 3 iš kiekvienos šalies), Serbijos (2) bei Bulgarijos ir Estijos (po 1);

e. Į reitingą daugiausiai pateko programinės įrangos bendrovių – 26, 12 interneto ir 6 telekomunikacijų ar tinklų įmonės.

Vienas esminių reitingo pokyčių yra tas, kad keturios iš penkių bendrovių, kurių pajamos per pastaruosius penkerius metus (2009–2013 m.) augo sparčiausiai, reitinge yra naujos.

Pirmąją reitingo poziciją užėmė Vengrijos internetinė nekilnojamojo turto bendrovė „Szallas.hu”, kurios pajamų augimas per pastaruosius penkerius metus siekė 2259 proc. Antroji vieta atiteko Lenkijos finansinių palyginimų internetinei svetainei „Comperia.pl” (1962 proc.), kuri 2013 m. reitinge užėmė ketvirtąją vietą. Į kitas tris pozicijas taip pat pateko naujos bendrovės: Serbijos „High tech engineering centre“ (1777 proc.), Rumunijos programinės įrangos gamintoja ITNT (1433 proc.) ir Lenkijos tinklų vystymo agentūra „Netguru“ (1386 proc.).

Lietuvos technologijų įmonės

Į penkiasdešimtuką šiemet pateko trys Lietuvos bendrovės. Aukščiausią septintą poziciją užėmė telekomunikacijų bendrovė „Ruptela“ (praėjusiais metais – 5 vieta), kuri naudodama pažangiausias technologijas, efektyviai teikia inovatyvias transporto stebėjimo ir valdymo paslaugas. Šiemet jos augimas siekia 1211 proc.

Kitos dvi Lietuvos įmonės į penkiasdešimtuką pateko pirmą kartą. Keturiolikta vieta atiteko informacinių technologijų įmonei Data House, kurios augimas siekia 861 proc. Keturiasdešimt penktą poziciją užėmė informacinių technologijų sprendimų kūrėja „nSoft“, jos augimas siekia 337 proc.

UAB „Ruptela“ generalinis direktorius Andrius Rupšys, paprašytas įvardinti įmonės sėkmės priežastis, teigė: „Esame įsitikinę, kad mūsų darbuotojai yra įmonės sėkmės pagrindas. Visuomet siekėme sukurti patogias darbo sąlygas ir darbuotojams draugišką darbo aplinką, skatinančią tarpusavio bendradarbiavimą ir atsakomybės jausmą. Taigi mūsų įmonės augimo sėkmės formulė – tai dėmesys kolegoms, nuolatinis bendradarbiavimas bei bendrų tikslų siekimas, – apibendrino p. Rupšys.

„Kaip ir tikėjomės nagrinėdami ankstesnių metų rezultatus, pagal įmonių skaičių, tenkantį vienam gyventojui, Lietuvą ir toliau galima vadinti viena iš lyderiaujančių valstybių“, – teigia UAB „Deloitte verslo konsultacijos“ vyresnysis projektų vadovas Marius Stalenis. „Tokius puikius rezultatus jau keletą metų iš eilės mūsų šalyje pavyksta pasiekti dėl keleto priežasčių: visų pirma tai − iniciatyvūs jaunosios kartos atstovai, kurie su užsidegimu įgyvendina inovatyvias idėjas. Antra, su technologijomis susijusios idėjos sulaukia nemažai dėmesio iš rizikos kapitalo ar privačių investuotojų, kurie skatina ir motyvuoja imtis iniciatyvų“, – pabrėžia ekspertas. „Labai džiugu pastebėti, kad turime įmonę, kuri greičiausiai augančiųjų sąrašuose aukštą poziciją užima jau antrus metus. Tokio spartaus augimo tempo išlaikymas įmonėms leis ne tik įsitvirtinti bet ir plėsti savo veiklą tiek tobulinant produktus, tiek plečiantis geografinėse rinkose“ , – reziumuoja p. Stalenis.

Specialios kategorijos

Specialioje „Kylančių žvaigždžių“ kategorijoje „Deloitte“ reitinguoja įmones, kurios yra per jaunos pagrindinei „Fast 50“ kategorijai, tačiau pagal įspūdingą jų pajamų augimo tempą per pastaruosius trejus metus galima daryti išvadą, kad jos greitai bus įtrauktos į pagrindinę reitingo kategoriją. Aukščiausią poziciją šioje kategorijoje šiemet užėmė Vengrijos mobiliųjų aplikacijų programinės įrangos bendrovė „Distinction“, kurios pajamų augimas per pastaruosius trejus metus siekė 2 746 proc. Kita Vengrijos programinės įrangos įmonė „ShiwaForce“ (1 126 proc.) užėmė antrąją reitingo vietą, o Lenkijos leidybos programinės įrangos bendrovė „eLib.pl“ atsidūrė trečiojoje (1 002 proc.).

„Didžiojo penketo“ kategorijoje reitinguojamos bendrovės, kurios yra per didelės, kad galėtų vienodomis sąlygomis varžytis dėl pajamų augimo su mažesnėmis „Fast 50“ įmonėmis. Aukščiausią šios kategorijos reitingo poziciją antrus metus iš eilės užėmė Lenkijos kompiuterių bendrovė „goclever.cz“ (777 proc.), kuri bendrajame reitinge atsidūrė 17-ojoje vietoje. Čekijos internetinė mažmenininkė bendrovė „parfums.cz“ užėmė antrąją vietą (462 proc. ir 26 pozicija bendrame reitinge), o Rumunijos programinės įrangos įmonė „Teamnet.ro“ atsidūrė trečiojoje (424 proc. ir 34 pozicija bendrame „Fast 50“ reitinge).

Nė viena Lietuvos įmonė nepateko į „Kylančių žvaigždžių“ ar „Didžiojo penketo“ sąrašą.

Iššūkiai

Anot programos Deloitte „Technology Fast 50” vadovo Vidurio Europai Adam Chróścielewski, šiemet ataskaitoje taip pat publikuojami „Fast 50“ įmonių vadovų apklausos rezultatai, kurie atskleidžia, kad didžiausias iššūkis jiems yra inovacijos (taip teigė 20 proc. apklaustųjų).

„Tai suprantama, nors nepaliaujamas inovacijų siekimas yra būtinas mechanizmas, skatinantis augimą ir užtikrinantis technologijų bendrovių sėkmę, jas labai sunku valdyti. Jų valdymui negali būti taikomas principas „iš viršaus į apačią“. Inovacijos taip pat greitai keičiasi, joms reikalingi kūrybiški talentai ir tenka didelė nesėkmės rizika. Daugybei bendrovių, kurios sėkmingai valdė inovacijas ir taip užsitikrino sėkmę, didžiausias iššūkis dabar yra išlaikyti tas inovacijas ilgesniam laikotarpiui“, – pridūrė p. Chróścielewski.

Norėdami gauti daugiau informacijos apie Vidurio Europos „Technology Fast 50“ programą, apsilankykite www.deloitte.com/cefast50.

Apie reitingą

Vidurio Europos reitinge „Technology Fast 50“ reitinguojamos sparčiausiai augančios technologijų įmonės pagal jų pajamų augimą per penkerių metų laikotarpį. Sudarant šį reitingą buvo analizuojamos 2009–2013 m. pajamos. Pajamų augimas skaičiuojamas vietos valiuta. 

Pagrindinė kategorija 

Kad įmonė galėtų dalyvauti ir konkuruoti pagrindinėje „Fast 50“ kategorijoje, ji būtinai turi atitikti šiuos kriterijus: 

a. Kasmetinės pajamos per paskutiniuosius kiekvienus metus nuo 2009 iki 2013 m. turi siekti mažiausiai EUR 50 000;

b. Įmonės buveinė turi būti Vidurio Europos šalyje (Albanijoje, Bulgarijoje, Bosnijoje ir Hercegovinoje, Kroatijoje, Čekijoje, Estijoje, Vengrijoje, Latvijoje, Lietuvoje, Makedonijoje, Moldovoje, Juodkalnijoje, Lenkijoje, Rumunijoje, Serbijoje, Slovakijoje ar Slovėnijoje);

c. Technologijų įmonė turėtų plėtoti ar gaminti technologijas arba nemažą kapitalo dalį      skirti tyrimams ir plėtrai;

d. Turėti nuosavybės struktūrą, kuri neapima daugumai priklausančių dukterinių      strateginių subjektų įmonių. 

Laimėtojai renkami iš visų užsiregistravusių technologijų įmonių pagal pajamų augimą per penkerių metų laikotarpį nuo 2009 iki 2013 m. 

„Kylančių žvaigždžių“ kategorija 

„Kylančių žvaigždžių“ kategorijoje „Deloitte“ reitinguoja jaunas įmones, kurios turi didelį potencialą, tačiau yra per daug naujos, kad atitiktų minimalų penkerių metų veiklos kriterijų, taikomą pagrindinei kategorijai. Tinkamos įmonės turi vykdyti veiklą tarp trejų ir penkerių metų ir jų pajamos turi viršyti EUR 30 000 per kiekvienus iš paskutinių trejų metų (2011 – 2013 m.). Kitais atžvilgiais taikomi tokie patys kriterijai kaip ir pagrindiniam „Fast 50“ reitingui. 

„Didžiojo penketo“ kategorija 

„Didžiojo penketo“ kategorijoje reitinguojamos didelės sparčiai augančios įmonės, kurių augimas per ankstesnius penkerius metus buvo itin didelis. Kad būtų tinkamos reitingui, įmonės turi tenkinti tuos pačius kriterijus kaip ir pagrindiniam „Fast 50“ reitingui, išskyrus tai, kad metinės pajamos per paskutinius vertintus metus (2013 m.) šiai kategorijai turi viršyti EUR 25 mln.

Pranešimą paskelbė: Deloitte Lietuva, UAB
„BNS Spaudos centre“ skelbiami įvairių organizacijų pranešimai spaudai. Už pranešimų turinį atsako juos paskelbę asmenys bei jų atstovaujamos organizacijos.
2014-10-20 08:53
Verslas, ekonomika, finansai
pasidalinti
atgal