Antrajame KTU paskaitų cikle „Zooetika“ – apie nežmogiškąsias žinias ir „maker kultūrą“

Erdvinis mąstymas, „maker kultūra“ ir žmogiškų žinių jungimo su kitų gyvybės formų žiniomis idėjos. Apie tai spalio 1 d. 18 val. antrajame paskaitų cikle „Zooetika“ Kauno technologijos universitete (KTU) kalbės pasaulinio garso tyrėjai iš JAV ir Didžiosios Britanijos.

Įkvėpti Lietuvos zoologijos sodo ir KTU Studentų miestelio kaimynystės Kaune, pristatyti hibridinių mokslinių ar meninių praktikų bei įprastines disciplinas peržengiančių tyrimų metodų atvyksta architektė, rašytoja, Jeilio universiteto Architektūros mokyklos profesorė Keller Easterling (JAV), sociologas ir profesorius iš Lesterio universiteto Vadybos mokyklos Dimitris Papadopoulosas (JK) bei Londono universiteto Goldsmito koledžo Kultūros studijų̨ centro profesorius Matthew Fulleris (JK).

„Zooetika“ yra „pilotinis“ KTU su partneriais kuriamos netradicinių tyrimų bei inovacijų inkubatoriaus „M-Lab“ projektas. „M-Lab“ bus skatinamas kūrybingas tyrimų procesas ir kuriama dinamiška mokslo aplinka, išskirtinis dėmesys teks eko-sisteminiam dizainui, tarpdisciplininių, praktinių tyrimų, apjungiančių meną, mokslą ir technologijas vystymą, atsižvelgiant į ateities iššūkius.

Tyrimas prasidėjo KTU „Santakos“ slėnyje 2014 m. surengtu „Zooetikos“ paskaitų ciklu, kuriame buvo nagrinėjamos antropoceno, gamtos ir tarprūšinio bendradarbiavimo sąvokos. Antroje paskaitų serijoje, kuri taip pat vyks KTU „Santakos“ slėnyje, atsižvelgiama į antropoceno amžiaus ginčus ir paradigminius pokyčius, siūlomus posthumanistinuose mokslo, kultūros ir visuomenės tyrimuose.

Spalio 1 d. Kaune susitikę infrastruktūros erdvių, medijų kultūros, sąsajų ir organizacijų tyrėjai vertins daiktų, materijų ir ne-žmogiškų gyvybės formų įkvėptas mąstymo, žinių sistemas bei dalinsis jų pavyzdžiais.

Spalio 2 d. 19 val. Šiuolaikinio meno centre (ŠMC) Vilniuje vyks susitikimas su „Zooetikos“ iniciatoriais – menininkais Nomeda ir Gediminu Urbonais bei istorinės fantastikos rašytoja Tracey Warr.

„Zooetika“ tai bandymas iš naujo (at)rasti ir permąstyti žmonijos ir kitų gyvybės formų žinias bei poetiką – jas suaudžiant ir nesistengiant pilnai numatyti ar įžvelgti, kur tai turėtų nuvesti. Dalis „Zooetikos“ tyrimo tai – bendros tarpdalykinės kalbos tarp meno ir mokslo paieška. Kita dalis patenka į mokslui nežinomą teritoriją, kurioje nėra ryšio tarp žmogiškų ir kitų gyvybės formų žinių. Kaip ir anksčiau, siekiant įsitraukti į nepažintą, nesužinojamą ir, iš pirmo žvilgsnio, nepaaiškinamą erdvę – pasitelkiama fikcija.

Šis „Zooetikos“ paskaitų ciklas sutampa su ŠMC organizuojamoje XII Baltijos trienalėje pristatoma paroda „Psichotropinis namas: Ballardo technologijų Zooetikos paviljonas“. Paviljone įkurtoje Mikomorfų laboratorijoje, įkvėptoje britų fantastikos rašytojo J. G. Ballardo apibūdintų gyvųjų technologijų – vyksta edukaciniai užsiėmimai. Laboratorijoje eksperimentuojama su grybiena – ji naudojama, kaip pagrindinis komponentas kuriant ateities „gyvas“, hibridines medžiagas. Projekto partneriai – Kauno technologijos universitetas ir „Baltic Champs“.

Registracija į spalio 1 dienos paskaitą KTU „Santakos“ slėnyje: www.zooetics4.eventbrite.com

Registraciją į spalio 2 dienos susitikimą su autoriais Šiuolaikinio meno centre www.zooetics5.eventbrite.com

Paskaitų ciklą organizuoja Kauno technologijos universitetas, tarpdisciplininių meninių tyrimų platforma „Jutempus“: Gediminas Urbonas, MIT Meno, kultūros ir technologijų programa, Kembridžas (JAV); Nomeda Urbonas, Norvegijos mokslo ir technologijos universitetas (Norvegija); Tracey Warr, Oksfordo Brukso universitetas (JK); Viktorija Šiaulytė, „Jutempus“ (Lietuva).

„Zooetika“ yra projekto „Frontiers in Retreat“ edukacinės programos dalis. Projektas „Frontiers in Retreat“ dalinai finansuojamas Europos Sąjungos programos „Kultūra“. „Zooetika“ yra „pilotinis“ KTU su partneriais kuriamos netradicinių tyrimų bei inovacijų inkubatoriaus „M-Lab“ projektas. „Zooetikos“ paskaitų ir seminarų ciklą remia Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA), LR Kultūros ministerija ir Lietuvos kultūros taryba.

Pranešimą paskelbė: Kauno technologijos universitetas
„BNS Spaudos centre“ skelbiami įvairių organizacijų pranešimai spaudai. Už pranešimų turinį atsako juos paskelbę asmenys bei jų atstovaujamos organizacijos.
2015-09-17 13:10
Švietimas ir mokslas, Kultūra
pasidalinti
atgal