Juozo Lukšos-Daumanto gimimo 100-mečiui paminėti organizuojama tarptautinė konferencija

Renginio tipas: Renginys
Renginio data: Penktadienis, 2021 m. rugsėjo 10 d.
Renginio pradžia: 10:00
Renginio vieta: Tuskulėnų rimties parko memorialo komplekso konferencijų salėje (Žirmūnų g. 1F, Vilnius)

2021 m. rugsėjo 8 d. pranešimas žiniasklaidai (daugiau naujienų)

Rugsėjo 10 d., penktadienį, 10 val. įvyks tarptautinė konferencija „Ginkluotas antikomunistinis pasipriešinimas Rytų ir Vidurio Europoje 1944–1953 m.“, skirta Juozo Lukšos-Skirmanto, Daumanto 100-osioms gimimo metinėms paminėti.

Tuskulėnų rimties parko memorialo komplekso konferencijų salėje įvyksiantį renginį organizuoja Seimas kartu su Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centru.

Konferencijos dalyvius pasveikins Seimo Pirmininko pavaduotoja Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė ir Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro generalinis direktorius dr. Arūnas Bubnys. Renginyje įžvalgomis ir naujausiais tyrimais dalysis istorikai ir mokslininkai iš Lietuvos, Latvijos, Estijos, Lenkijos, Vengrijos ir kitų šalių.

Seimas, skelbdamas 2021-uosius Juozo Lukšos-Daumanto metais, pažymėjo, kad partizanas J. Lukša-Daumantas buvo vienas ryškiausių kovotojų už Lietuvos laisvę, įvertino jo nuopelnus ginant Lietuvos nepriklausomybę laisvės kovose, jo veiklą prasiveržus pro geležinę uždangą, besąlyginę ištikimybę Lietuvai, rezistencijai, kovų draugams ir partizano priesaikai.

„Tai vienas ryškiausių partizanų, žinome jį kaip stiprų kovotoją, bet iš jo prisiminimų ir iš jo laiškų žinome ir kaip labai jautrų žmogų. Jo pagrindiniai nuopelnai ir turbūt jo atitikmuo galėtų būti šiuolaikinės specialiosios pajėgos. Jis vykdė unikalias užduotis, du kartus buvo prasiveržęs už geležinės uždangos ir iš tikrųjų visą savo gyvenimą kėlė valstybės interesus aukščiau asmeninių interesų. Atsisakęs savo galimai patogesnio gyvenimo, atsisakęs prisitaikyti, jis kovojo už mūsų visų laisvę suprasdamas, kad jo ir jo artimųjų, šeimos laisvė priklauso nuo valstybės laisvės“, – sako Seimo Pirmininko pavaduotoja R. Morkūnaitė-Mikulėnienė.

Partizaniniai karai Antrojo pasaulinio karo metais buvo dažnas reiškinys okupuotų šalių teritorijoje. Lyginamasis ginkluoto pasipriešinimo tyrimo aspektas aktualizuoja lietuviškosios rezistencijos unikalumą – pačią karo trukmę, laisvės kovotojų atkaklumą, valstybingumo lūžį ir šio dramatiško pokyčio politinį matmenį.

„Galima sakyti, kad sudėtingas ir kruvinas laikmetis paliko kolektyvinę traumą prieš okupacinius režimus kariavusioms regiono visuomenėms, – pristatydamas konferenciją teigia Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro vadovas istorikas dr. Arūnas Bubnys. – Tačiau kartu šis sunkus periodas atskleidė ryžtingas laisvės kovotojų gretas, kurių atminimo įprasminimas – mūsų, gyvenančiųjų laisvoje šalyje, pareiga“.

Konferencijos rengėjai tikisi, kad šis tarptautinis mokslinis renginys leis pažinti unikalią partizano Juozo Lukšos asmenybę, aiškiau suprasti lietuviškosios rezistencijos istorinį vaidmenį ir paskatins atviriau diskutuoti apie skaudžias istorines regiono patirtis, kurių klausimais aktualizuojami kultūriniai karai, priešinamos valstybės ir jų visuomenės.

Tiesioginę renginio transliaciją bus galima stebėti čia.  

Tarptautinės konferencijos programa

Daugiau informacijos:

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro vyresnioji patarėja

Dr. Aurelija Juodytė

Mob. 8 699 25052

Parengė

Informacijos ir komunikacijos departamento

Spaudos biuro vyriausiasis specialistas

Rimas Rudaitis

Tel. (8 5)  239 6132, el. p. rimas.rudaitis@lrs.lt

Pranešimą paskelbė: Lietuvos Respublikos Seimas
„BNS Spaudos centre“ skelbiami įvairių organizacijų pranešimai spaudai. Už pranešimų turinį atsako juos paskelbę asmenys bei jų atstovaujamos organizacijos.
2021-09-08 14:33
Politika, Kultūra
Renginio pradžia
2021-09-10, penktadienis10:00
Renginio vieta
Tuskulėnų rimties parko memorialo komplekso konferencijų salėje (Žirmūnų g. 1F, Vilnius)
pasidalinti
atgal