Mokslininkai, gydytojai ir pagalbą moterims teikiančios organizacijos prašo atšaukti ministro A. Verygos sprendimą kompensuoti hormoninę spiralę paauglėms

Gegužės 15 d. mokslininkų, gydytojų ir organizacijų grupė išsiuntė papildytą kreipimąsi į valdžios institucijas dėl A. Verygos sprendimo kompensuoti hormoninę spiralę paauglėms.

Šių metų balandžio 21 d. LR Sveikatos apsaugos ministras A. Veryga pasirašė įsakymą kompensuojamųjų vaistų sąrašą papildyti Levonorgestrel preparatu. Tai yra į gimdą trims metams dedama hormoninė spiralė, kuri būtų 100% kompensuojama merginoms nuo 15 iki 20 metų. Dėl šio įsakymo grupė organizacijų ir specialistų paskelbė viešą kreipimąsi.

Kreipimesi teigiama, kad sprendimas kompensuoti Levonorgestrel (Z97.5) yra nepagrįstas. Duomenys, kurie pateikiami, siekiant įrodyti Levonorgestrel (Z97.5) kompensavimo būtinumą yra naudojami neetiškai. Šios priemonės oficialus aprašas teigia, kad „negimdžiusioms moterims Fleree nėra pirmojo pasirinkimo kontraceptinis preparatas, nes klinikinė patirtis yra ribota“, be to, egzistuoja negimdinio nėštumo ir kitų jaunoms merginoms pavojingų nepageidaujamų reakcijų rizika. Moksliniai tyrimai rodo, kad ilgalaikių kontraceptinių priemonių naudojimas siejamas su dažnesne partnerių kaita ir lytiškai plintančių infekcijų užsikrėtimo rizika.

Sprendimas kompensuoti spiralę yra grindžiamas dideliu skaičiumi paauglių abortų. Nėščios paauglės yra viena iš labiausiai pažeidžiamų nėščiųjų grupių, o ankstyvas lytinis gyvenimas, ypač 15 metų mergaičių, gali būti ne seksualinės laisvės išraiška, bet iš išnaudojimo požymis. Kontraceptinės spiralės įdėjimas paauglėms 3 metams neįsprendžia šių problemų, o tik jas paslepia.

Galiausiai toks reguliavimas sudaro prielaidas paskirti ir įdėti į gimdą spiralę nepilnametėms merginoms be jų tėvų žinios ir sutikimo, taip pažeidžiant LR Konstitucijoje įtvirtintą tėvų ir globėjų teisę nevaržomai rūpintis vaikų ir globotinių auklėjimu pagal savo įsitikinimus.

Remiantis minėtais ir kt. kreipimesi išdėstytais argumentais, teigiama, kad išlaidos, numatytos šiai priemonei kompensuoti, yra nepateisinamos nei moraliai, nei finansiškai.

Viešą kreipimąsi  LR Prezidentui, LR Seimo Pirmininkui, LR Seimo Sveikatos komitetui, LR Ministrui pirmininkui, LR Sveikatos apsaugos ministrui pasirašė visuomenėje žinomi gydytojai ir mokslininkai, Laisvos visuomenės institutas, Biomedicinos etikos ir teisės institutas, Pasaulio gydytojų federacijos „Už žmogaus gyvybę“ Lietuvos asociacija, Studentų ateitininkų medikų korporacija „Gaja“, VšĮ „Krizinio nėštumo centras“, Asociacija patiriantiems nėštumo sunkumus „Tu - ne viena",  Asociacija „Už gyvybę“, Asociacija ,,Padedu augti", „Kolumbo Riteriai“, Ateitininkų federacija, VšĮ „Šeimos institutas", Daugiavaikių šeimų asociacija „MES“, Lietuvos šeimos centras.

Pranešimą paskelbė: Laisvos visuomenės institutas, VŠĮ
„BNS Spaudos centre“ skelbiami įvairių organizacijų pranešimai spaudai. Už pranešimų turinį atsako juos paskelbę asmenys bei jų atstovaujamos organizacijos.
atgal