Virtualaus renginio rezultatas – 8 sprendimai klimato kaitai suvaldyti

Paskutinįjį lapkričio savaitgalį bemaž 50 klimato problemoms neabejingų vilniečių ir kitų miestų gyventojų virtualiai susibūrė renginyje „Virtual Climathon Vilnius 2020“. Vos per 48 valandas renginio dalyviai sprendė šešis klimato kaitos iššūkius ir sukūrė 8 sprendimus, ateityje padėsiančius naujausiomis technologijomis spręsti skirtingose industrijose iškylančias problemas, darančias įtaką klimato kaitos procesams. Trečius metus vykusiame pasauliniame renginyje tradiciškai buvo renkama geriausia idėja ir ją pasiūliusi komanda. Šiemet nugalėtojų titulas atiteko komandai „com(e)posting“, pasiūliusiai maisto ir kitų organinių atliekų tvarkymo sistemą, kuria būtų paprasta naudotis miesto bendruomenėms.

„Atlikę Europos Sąjungos Šiaurės šalių gerųjų praktikų tyrimą, lygindami Vilnių su Stokholmu, Helsinkiu, pastebėjome akivaizdų skirtumą – Vilnius neturi centralizuotos organinių atliekų perdirbimo sistemos. Ėmėme domėtis rinkos situacija giliau ir nusprendėme, kad esama padėtis mūsų netenkina – norime ne planų, kurie galbūt įvyks po dešimtmečio, norime veikti dabar. Taip gimė idėja sukurti nesudėtingą urbanistinę strategiją, sprendžiančią miesto atliekų tvarkymo, dirvožemio regeneracijos ir viešųjų erdvių įveiklinimo klausimus, paremtą mūsų siūlomos kompostavimo technologijos taikymu. „Climathon“ savaitgalis buvo intensyvus, tačiau po jo jaučiuosi tarsi išmokęs naują kalbą“ – teigia nugalėjusios komandos „Com(e)posting“ lyderis Augustas Lapinskas. Anot A. Lapinsko, komanda besidomint kompostavimu atrado „anaerobinio virškinimo“ technologiją, kuri padeda kompostuoti greičiau ir produktyviau. Technologija leidžia ne tik perdirbti atliekas į saugias organines trąšas, bet kartu surenka kompostavimo metu išsiskiriantį metaną – vieną agresyviausių klimato kaitos sukėlėjų – ir paruošia dujas naudojimui, pavyzdžiui šildymui ar net maisto ruošimui. Šiuo metu „Com(e)posting“ jau ieško galimybių ir partnerių savo idėjos įveiklinimui.

„Virtual Climathon Vilnius 2020“ atidaręs renginio globėjas, Europos Komisijos narys, eurokomisaras, atsakingas už aplinkosaugą, vandenynus ir žvejybą Virginijus Sinkevičius sveikino renginio dalyvius, pasiryžusius kurti idėjas gamtos labui ir akcentavo, kad didžiausios, net globalią reikšmę turinčios inovacijos įprastai gimsta nedideliame žmonių rate, netgi nebūtinai dideliame mieste. Todėl ir šis renginys, anot eurokomisaro,  yra ypač sveikintinas, nes padeda mažoms idėjoms užaugti ir net plėstis į kitas šalis. Renginio organizatoriai pastebi, kad „Climathon“ renginiai pasižymi ir kaip naujai užgimusių verslų inkubatorius.

Šių metų „Virtual Climathon Vilnius 2020“  renginio metu dalyviams teko spręsti renginio partnerių inicijuotus, skirtingas industrijas atspindinčius iššūkius: maisto švaistymo („Šiaurės ministrų tarybos biuras Lietuvoje“), du mobilumo iššūkius („Lietuvos paštas“ bei „Transporto inovacijų centras“), švariųjų technologijų kūrimo („Lietuvos švariųjų technologijų klasteris“), tvarios aprangos („Vinted“) bei tvaraus turizmo („GO Vilnius“). Hakatono komisijos pirmininkė, Šiaurės ministrų tarybos biuro Lietuvoje direktorė Helén Nilsson, apibendrinant komisijos darbą ir „Virtual Climathon Vilnius 2020“ metu išvystytus sprendimus teigė, kad renginio dalyvių idėjos buvo tokios stiprios, jog tarp komisijos narių kilo išties audringa diskusija, sprendimą priimti buvo labai sunku. Nors visi renginio dalyviai idėjas kūrė siekdami realaus pokyčio klimato kaitos problemų sprendimuose, visgi, šiems inovatoriams renginio organizatoriai kartu su partneriais paruošė ir solidų prizinį fondą. „Virtual Climathon Vilnius 2020“ nugalėtojų komanda laimėjo 1000 Eur piniginį prizą, įsteigtą „Šiaurės ministrų biuro Lietuvoje“, antrosios vietos ir 500 Eur piniginio prizo laimėtojai, komanda „Fenix Food“ pasiūliusi programėlę, skirtą restoranų, viešbučių ir kitų maitinimo bei apgyvendinimo paslaugas teikiančių verslų planuojamo išmesti maisto valdymui. Trečiosios vietos nugalėtojai, komanda „Parcels“, pasiūliusi sprendimą siuntas pristatyti tvariau, galės tris mėnesius įsikurti ir dirbti TV3 Play bendradarbystės erdvėje, Vilniaus Sapiegų parke esančiame „Tech Park“. „Parcels“ išvystė idėją, kaip bet kuris žmogus užsisakydamas kurjerių paslaugas galėtų individualiai pasirinkti „žalesnį“ siuntos pristatymo būdą. Visos nugalėjusios komandos toliau tęs diskusijas su investuotojais ir partneriais dėl idėjų tobulinimo, įgyvendinimo galimybių. Kitos „Virtual Climathon Vilnius 2020“ dalyvavusios komandos kviečiamos toliau įsitraukti į „Climate-Kic Hub“ Lietuvoje veiklas ir stiprinti bei auginti savo turimas idėjas. 

„Climathon“ – tai pasaulinis hakatono tipo renginys, organizuojamas 145 pasaulio miestuose, 56 valstybėse, skirtas gyventojams ir miestuose veikiančioms organizacijoms kartu sukurti ir dalintis idėjomis, skirtomis spręsti klimato kaitos sukeltus iššūkius bei jų padarinius. Bendras šių metų „Climathon“ renginių dalyvių skaičius siekia daugiau nei 6500.

Pranešimą paskelbė: VšĮ Vilniaus Technologijų ir meno centras
„BNS Spaudos centre“ skelbiami įvairių organizacijų pranešimai spaudai. Už pranešimų turinį atsako juos paskelbę asmenys bei jų atstovaujamos organizacijos.
2020-12-03 10:21
Gamta, aplinkosauga, Verslas, ekonomika, finansai
Kontaktinis asmuo
Lina Dabašinskaitė
lina@techzity.com
+370 605 61206
pasidalinti
atgal