Seime pristatoma dailininko Arvydo Každailio heraldikos darbų paroda

Renginio tipas: Renginys
Renginio data: Penktadienis, 2021 m. spalio 1 d.
Renginio pradžia: 13:00
Renginio vieta: Vitražo galerija (Seimo I rūmai)

Spalio 1 d., penktadienį, 13 val. Vitražo galerijoje (Seimo I rūmai) bus pristatyta dailininko Arvydo Každailio heraldikos darbų paroda „Lietuvos heraldika iš Arvydo Každailio studijos“. Parodos Seime iniciatorius – Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas dr. Stasys Šedbaras. Parodą pasveikins Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, parodos iniciatorius ir, žinoma, pats autorius. Muzikinius kūrinius atliks Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos 5–7 klasių smuikininkų ansamblis (vadovas Artūras Šilalė, koncertmeisteris Aleksandras Vizbaras).

Registracija į renginį vykdoma internetu iki spalio 1 d. 8 val. Įeinant į Seimo rūmus privaloma pateikti Galimybių pasą arba lygiavertį dokumentą.

Parodoje eksponuojami trijų sričių heraldikos objektai: Valstybės, savivaldos ir personalinės heraldikos, kuri sudaryta iš kilmingųjų ir šeimų herbų. Didelė dalis objektų yra skaitmeniniai, kita dalis sudaryta iš originalų, atliktų tušu, akvarele, guašu ar tempera.

„Heraldika yra krikščioniškos Europos kūrinys, gimęs mums lemtingų riterių kryžiuočių ir kryžiaus karų laikais. Ji – ne saviraiškos erdvė, herbai nėra paprasti laisvos kūrybos paveikslėliai. Tai disciplina, jungianti istorijos mokslą ir dailę. Tarpukario Lietuvoje heraldika buvo tik pradėta domėtis. Atkuriant Lietuvos valstybę, ji tapo gyvybiškai reikalinga. Šiandien Lietuvos heraldika yra kukli, bet gyva ir savita tarp kitų Europoje“, – sako dailininkas A. Každailis.

Parodos autorius A. Každailis gimė 1939 m. balandžio 4 d. Baisogaloje, Kėdainių apskrityje, 1957 m. baigė Baisogalos vidurinę mokyklą, 1957–1962 m. studijavo grafiką Dailės institute, 23 metus dirbo M. Čiurlionio meno mokyklos Dailės skyriuje, bendradarbiavo „Minties“, „Vagos“ leidyklose, 1992–1994 m. buvo Lietuvos švietimo ir kultūros ministerijos Ugdymo turinio departamento Meninio ugdymo turinio sektoriaus vadovas, dirbo dailės mokyklų kuratoriumi.

Žymus Lietuvos dailininkas, grafikas, Lietuvos heraldikos komisijos narys nuo 1987 m. Arvydas Každailis daugybę metų dirba Lietuvos heraldikos srityje. Jis sukūrė valstybės, municipalinę ir personalinę heraldiką, visa Valstybės heraldika (išskyrus Trispalvę) yra šio dailininko darbo ir pastangų rezultatas. Dailininkas sukūrė ir Lietuvos Respublikos Seimo logotipą.

Dailininkas A. Každailis apdovanotas Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino ordino riterio kryžiumi, už ciklą „Senoji Prūsa“ ir indėlį į Lietuvos heraldiką jam skirta Nacionalinė premija. Nuo 2016 m. dailininkas aktyviai dalyvauja polemikoje dėl Lukiškių aikštės pertvarkymo į pagrindinę reprezentacinę Valstybės aikštę.

Paroda Vitražo galerijoje eksponuojama spalio 1–18 dienomis. Aplankyti ją galima penktadieniais rengiamomis atvirų durų valandomis.

 

Informacijos ir komunikacijos departamento

Ryšių su visuomene skyriaus vyriausioji specialistė

Asta Markevičienė, tel. (8 5) 239 6202, el. p. asmark@lrs.lt

Pranešimą paskelbė: Lietuvos Respublikos Seimas
„BNS Spaudos centre“ skelbiami įvairių organizacijų pranešimai spaudai. Už pranešimų turinį atsako juos paskelbę asmenys bei jų atstovaujamos organizacijos.
2021-09-30 16:56
Politika, Kultūra
Renginio pradžia
2021-10-01, penktadienis13:00
Renginio vieta
Vitražo galerija (Seimo I rūmai)
pasidalinti
atgal