Vilniaus mokykloje įrengta garso ir apšvietimo sistema, kokybe niekuo nenusileidžianti didiesiems teatrams ir koncertų salėms

Geriausia investicija – į visapusišką vaikų ugdymą. Tokiu požiūriu besivadovaujanti Vilniaus Valdorfo mokykla nusprendė padovanoti dovaną moksleiviams, jų tėvams ir mokytojams bei įrengti modernias ir kokybiškas sceninio apšvietimo ir garso sistemas.

Vilniaus Valdorfo mokykla be įprastų akademinių žinių moksleiviams suteikia galimybę atskleisti savo gebėjimus, ugdo naujus, tarp kurių svarbią vietą užima meninis ugdymas. Be kitų pamokų čia vyksta šokių, teatro pamokos, daug dėmesio skiriama kitiems scenos menams, tad sprendimas investuoti į daugiafunkcę renginių salę, kurioje vyksta jaunuolių pasirodymai, buvo priimtas visiškai natūraliai.

„Nuo 1995-ųjų veikianti Vilniaus Valdorfo mokykla yra bendruomeninė, tai reiškia, kad mes neturime nei tipinio direktoriaus, nei kitų vadovaujančių pozicijų. Mokyklos valdyme aktyviai dalyvauja ir mokytojai, ir tėvai, ir administracijos bei ūkio žmonės. Labai džiugu, kad pasitaikius progai gauti finansavimą, dėl naujos įrangos sutarė visi. Seniai svajojome apie tikrą renginių salę, su kulisais, apšvietimu, įgarsinimu“ – kalbėjo mokyklos muzikos mokytoja Julija Kostiukevičiūtė.

Renginiams buvo pritaikyta vienintelė didesnė mokyklos salė – sporto. Per kelis mėnesius sporto salė tapo daugiafunkce erdve, čia įrengtos garso ir apšvietimo sistemos, savo kokybe niekuo nenusileidžiančios didžiosioms šalies koncertų salėms, teatrams.

Modernias sistemas mokykloje įdiegė ilgametę patirtį šioje srityje turinti įmonė „Sonus exsertus“. Įmonės specialistai naujausias technologijas jau yra įrengę tokiuose valstybinės reikšmės objektuose kaip Vilniaus Rotušė, Lietuvos Nacionalinis dramos teatras, Kauno muzikinis teatras, Keistuolių teatras ir kiti.

„Sonus exsertus“ vadovas Edmundas Žižys sako, kad komandai įdomūs visi projektai – tiek didesnės reikšmės, tiek mažesni. O Vilniaus Valdorfo mokyklos renginių salės apšvietimo ir garso projektavimo darbai buvo bene maloniausi emociškai.  

„Mano paties vaikai lanko Valdorfo sistemos mokyklą, mažesni - darželį, todėl žinau, kad Valdorfo pedagogika yra orientuota į vaikų stiprių vidinių savybių puoselėjimą, tobulinimą. Nemaža dalis mokinių linkę rinktis meninę pakraipą, todėl technologinė sceninės įrangos infrastruktūra jiems yra be galo svarbi. Smagu, kai su naujausiomis scenos technologijomis moksleiviai gali susipažinti jau mokyklos suole“ – kalba E. Žižys.

Su įvairaus mąsto ir sudėtingumo projektais dirbančiai „Sonus exsertus“ komandai Vilniaus Valdorfo mokykloje teko ypatinga užduotis – reikėjo parinkti ir įdiegti ne tik kokybišką įrangą, ji taip pat turėjo būti ne per sudėtinga naudoti, kad su ja galėtų dirbti ir vyresnieji moksleiviai, patys kuriantys savo renginiams meninį apšvietimą, įgarsinantys koncertus ar spektaklius.

Dar vienas iššūkis – mokyklos renginių salė yra universali erdvė, kurioje vyksta ne tik meniniai pasirodymai, bet ir fizinio lavinimo pamokos, sporto varžybos. Tad technologijos turėjo būti integruotos taip, kad vaikams žaidžiant krepšinį ar futbolą, pataikęs kamuolys nesulaužytų ir nesugadintų apšvietimo prožektorių, kėlimo įrenginių.

Kadangi salės akustika buvo labai prasta, „Sonus exsertus“ specialistai atliko ir akustinį salės modeliavimą, pateikė nebrangius sprendimus, kaip pagerinti erdvės akustiką. Dar vienas svarbus aspektas, į kurį sceninių technologijų projektuotojų ir integruotojų komanda turėjo atkreipti dėmesį, – į salę įnešama mobilioji įranga neturi būti sunki, sudėtingai pakabinama ir pajungiama.

„Su projektuotojais sugalvojome, kaip sukomplektuoti sistemas, kad mokiniai šias užduotis galėtų atlikti savarankiškai be didelių pastangų. Vilniaus Valdorfo mokykla nuo pat pradžių akcentavo, kad su valdymo įranga dirbs ir mokiniai, todėl parinkome optimalią, vartotojui draugišką, nesudėtingą apšvietimo valdymo įrangą. Naujai įdiegta įranga valdoma visiškai paprastai – per planšetinio kompiuterio aplikaciją“ – pasakojo E. Žižys.

Vilniaus Valdorfo mokyklos mokytoja J. Kostiukevičiūtė džiaugiasi, kad vaikai iš karto įvertino jiems suteiktas galimybes, o nauja garso ir šviesų kokybe liko sužavėti ir mokyklos renginių žiūrovai.

„Vaikai yra smalsūs ir atviri naujovėms, jie netgi greičiau už mokytojus suskubo išbandyti naujos įrangos galimybes, savarankiškai ieško informacijos, kaip ją geriau išnaudoti. Tai labai svarbu jaunų asmenybių augimui, atsakomybės ugdymui, o taip pat įsitraukimui į bendruomeninę veiklą. Ypač džiugu, kad šios naujos technologijos suteikė iki tol nebuvusių galimybių atsiskleisti inžinerinių polinkių vaikams, kurių netraukia saviraiška scenoje, bet jiems įdomus „užkulisinis“ darbas. Jau sulaukėme ne vieno prašymo, ar galėtume organizuoti renginių inžinerijos būrelį.“, – pasakoja mokytoja.

Keletas smalsiausių Vilniaus Valdorfo mokyklos mokinių ir mokytojų vasario 13-16 dienomis dalyvaus ir įmonės „Sonus exsertus“ organizuojamame praktiniame seminare apie garso sistemų valdymą drauge su lyderiaujančiais garso inžinieriais Baltijos šalyse. Seminaras vyks būtent atnaujintoje Valdorfo mokyklos renginių salėje.

„Sonus exsertus“ vadovas tikisi, kad Vilniaus Valdorfo mokyklos pavyzdys įkvėps ir kitas mokyklas investuoti į scenines technologijas, padėti jaunajai kartai susipažinti su jomis ir jų padedamiems kurti įspūdingus pasirodymus.

„Įmonėje vadovaujamės principu, kad technologinės idėjos ir galimybės turi išplėsti kūrybines idėjas ir galimybes. Ši intencija mus motyvuoja, o įgyvendinto Vilniaus Valdorfo mokyklos projekto pavyzdys realiai leidžia prisidėti prie jaunųjų menininkų, ateityje kursiančių šedevrus, ugdymo“, – kalba „Sonus exsertus“ vadovas.

Vilniaus Valdorfo mokykloje sceninės technologijos ir jų diegimo darbai iš dalies finansuoti Europos sąjungos struktūrinių fondų, finansiškai taip pat prisidėjo ir mokyklos bendruomenė – tėvai, mokytojai.

Fotografijos: Simonas Lankutis

Pranešimą paskelbė: UAB Sonus exsertus
„BNS Spaudos centre“ skelbiami įvairių organizacijų pranešimai spaudai. Už pranešimų turinį atsako juos paskelbę asmenys bei jų atstovaujamos organizacijos.
atgal