Vilniaus universitetas pirmasis Lietuvoje pasirašė bendradarbiavimo sutartį kvantinių skaičiavimų srityje

Kvantinės technologijos sparčiai įgyja vis didesnį pripažinimą dėl savo didžiulio potencialo ir reikšmės mokslo ir verslo srityje. Šių technologijų taikymas gali sukelti revoliuciją įvairiuose ekonomiškai svarbiuose sektoriuose, pavyzdžiui, IT, finansų, sveikatos priežiūros ir daugelyje kitų, sukurdamas precedento neturinčią vertę ir atverdamas naujas inovacijų ir ekonominio augimo galimybes. Vilniaus universitetas (VU) kartu su Poznanės superkompiuterių ir tinklų centru (PSNC) žengė svarbų žingsnį stiprindami bendradarbiavimą kvantinių technologijų srityje.

Gegužės 10 d. Poznanėje vykusioje parodoje „Impact’23“ pasirašyta bendradarbiavimo sutartis tarp VU ir PSNC, kuri leis sukurti kvantinių skaičiavimų nacionalinę platformą. Apie kvantinių technologijų vystymą fakulteto atstovai diskutavo su IBM Mokslinių tyrimų centro direktoriumi dr. Alessandro Curioni, be to, dalyvavo „Inovation Talk“ sekcijoje, kurią moderavo dr. Voica Radescu.

„Impact“ yra vienas prestižiškiausių ekonomikos ir technologijų renginių Vidurio ir Rytų Europoje, kuris šiemet pritraukė per 5000 dalyvių. VU atstovavo partnerystės prorektorius dr. Artūras Vasiliauskas, Matematikos ir informatikos fakulteto (MIF) dekanas prof. Paulius Drungilas ir prodekanai doc. Jurgita Markevičiūtė, prof. Povilas Treigys bei prof. Remigijus Paulavičius. Sutartį pasirašė VU prorektorius dr. A. Vasiliauskas ir PSNC centro direktoriaus pavaduotojas dr. Krzysztofas Kurowskis. Pabrėžiant šio bendradarbiavimo svarbą, ceremonijoje dalyvavo Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų viceministrė Eglė Markevičiūtė ir Lenkijos skaitmenizacijos ministras Januszas Cieszyńskis.

PSNC, priklausantis Lenkijos mokslų akademijos Bioorganinės chemijos institutui, buvo pirmoji institucija Vidurio Europoje, 2022 m. vasarį prisijungusi prie IBM kvantinio tinklo kaip kvantinių inovacijų centras. VU kartu su PSNC imasi iniciatyvos plėtoti naujas mokslo ir studijų kryptis kvantinių skaičiavimų srityje.

„Dabar yra palankus metas kurti nacionalinę platformą, leidžiančią akademinei Lietuvos bendruomenei pasinaudoti kvantinių kompiuterių ištekliais, kurti kvantinius algoritmus ir praktiškai juos taikyti išnaudojant technologijos potencialą“, – bendradarbiavimo svarbą paaiškina VU MIF dekanas prof. P. Drungilas.

Pasak VU MIF IT prodekano prof. P. Treigio, šiuo metu jau yra nemažai pavyzdžių ir praktinių sprendimų, demonstruojančių kvantinių technologijų potencialą: „Pavyzdžiui, kvantiniai atsitiktinių skaičių generatoriai ar kvantinių raktų apsikeitimas būtinas saugiam duomenų apsikeitimui.“ Mokslininkas teigia, kad kvantinių technologijų pažanga vis dar reikalauja didžiulių pastangų tobulinant aparatinę ir programinę įrangą. Šiuo metu vyksta intensyvus darbas siekiant kvantinio technologinio proveržio, kuris turės didžiulę įtaką tolesnei ne tik informatikos, bet ir kitų mokslo sričių raidai.

VU yra pirmoji užsienio mokslo įstaiga, pasirašiusi bendradarbiavimo sutartį kvantinių technologijų vystymo srityje su PSNC.

Pranešimą paskelbė: Vilniaus universitetas
„BNS Spaudos centre“ skelbiami įvairių organizacijų pranešimai spaudai. Už pranešimų turinį atsako juos paskelbę asmenys bei jų atstovaujamos organizacijos.
2023-05-17 09:54
Švietimas ir mokslas
Prisegti failai
pasidalinti
atgal