Seimo nariai Kazachstane dalyvauja memorialo Lietuvos politiniams kaliniams atidarymo ceremonijoje ir pagerbs Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių atminimą

2023 m. gegužės 31 d. pranešimas žiniasklaidai (Seimo naujienosSeimo nuotraukosSeimo transliacijos ir vaizdo įrašai)

Seimo Pirmininko pavaduotojas, Tarpparlamentinių ryšių su Kazachstano Respublika grupės pirmininko pavaduotojas Julius Sabatauskas ir Tarpparlamentinių ryšių su Kazachstano Respublika grupės narė Angelė Jakavonytė Kazachstane susitinka su Kazachstano Respublikos vietos valdžios ir nevyriausybinių organizacijų atstovais Astanoje, Balchaše ir Karagandoje.

Seimo nariai dalyvauja memorialo Lietuvos politiniams kaliniams atidarymo ceremonijoje. Lietuvos iniciatyva pastatytas memorialas Lietuvos politiniams kaliniams, kalėjusiems Balchašo lageryje, atminti oficialiai atidarytas gegužės 31 d., trečiadienį. Tai trečias didelio masto lietuviškojo paveldo įamžinimo projektas Kazachstane: pirmi du projektai – Spasko memorialas ir Kengyro lagerio aukų atminimo memorialas – per keletą metų tapo tarptautiniais, jie apima keliasdešimties valstybių atminimo ženklus represijų aukoms įamžinti. Balchašo memoriale įamžintas Lietuvos, Ukrainos ir Japonijos piliečių, sudariusių didžiąją dalį Balchašo lagerio kalinių, atminimas.

„Kazachstano Respublika labai pagarbiai elgiasi sovietmečio represijų aukų atžvilgiu: gegužės 31 d. Kazachstane minima Totalitarizmo aukų atminimo diena – ji palaiko buvusių lagerių teritorijų tyrimus, leidžia įamžinti lietuvių, kalėjusių jos teritorijoje buvusiuose lageriuose, atminimą. Ir ji pati, bene vienintelė iš postsovietinių valstybių, įrengė represijų aukoms skirtą memorialą“, – sako Seimo Pirmininko pavaduotojas J. Sabatauskas.

„Vizitas į Kazachstaną, lankymasis Balchašo ir kituose miestuose, pastatytuose lietuvių ir drauge su jais kalėjusių kitų tautybių vyrų ir moterų rankomis, sunkus emociškai. Memorialas, kurį atidengiame Balchaše – iškilus ir prasmingas atminimo ženklas, simbolizuojantis didelę Lietuvos netektį ir liudijantis tūkstančių plačiose Kazachstano žemėse kalėjusių ir atgulusių mūsų lietuvių bei kitų tautų žmonių skaudžius likimus. 1948–1958 m. į Balchašo lagerį iš Komijos, Krasnojarsko krašto lagerių, etapais buvo vežami politiniai kaliniai, iš jų – ir lietuviai. 1952 m. čia kalėjo apie tūkstantis lietuvių vyrų ir moterų: visuomenės veikėjų, ūkininkų, inteligentų, kunigų, jaunimo. Jie buvo varomi nepakeliamomis sąlygomis dirbti vario, volframo, molibdeno kasyklose, naujų vario gamyklos korpusų statybose. Toje pačioje teritorijoje kaliniai ne tik gyveno – už lagerio tvoros buvo užkasami ir mirusiųjų kūnai.

Mums labai svarbu maksimaliai išsaugoti didelę istorinę ir memorialinę vertę turinčias kapavietes, pagerbti lietuvius, kentėjusius ir žuvusius Kazachstano lageriuose“, – sako Seimo narė A. Jakavonytė.

Paminklas Balchaše pastatytas Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro lėšomis.

Seimo narių vizito Kazachstane darbotvarkėje numatyti susitikimai su Kazachstano lietuvių bendruomene. Parlamentarai apsilankys Balchašo ir Rytinio Kounrado lageriuose, pagerbs Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių atminimą tarptautiniame Spasko memoriale, lankysis Karlago muziejuje Dolinkoje.

Seimo valdyba parlamentarus komandiravo gegužės 29 – birželio 2 d.

Pranešimą paskelbė: Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija
„BNS Spaudos centre“ skelbiami įvairių organizacijų pranešimai spaudai. Už pranešimų turinį atsako juos paskelbę asmenys bei jų atstovaujamos organizacijos.
atgal