Teismas netenkino prašymo registruoti tos pačios lyties asmenų santuoką

GayLine.lt informacija

Penktadienį Vilniaus apylinkės teismas nusprendė netenkinti ilgus metus kartu gyvenančios tos pačios lyties asmenų poros prašymo įpareigoti Vilniaus miesto civilinės metrikacijos įstaigą įregistruoti pareiškėjų santuoką, o jų sudarytą vedybų sutartį įregistruoti Vedybų sutarčių registre. Pora neslepia nusivylimo ir sako, kad kova tik prasideda.

„Teismų paskirtis yra vykdyti teisingumą, tačiau teisingumo negali būti, jeigu nepaisoma žmogaus teisių. Būtina užtikrinti, kad Lietuvoje visi žmonės būtų traktuojami vienodai, jų nediskriminuojant. Daugeliui teisininkų pripažįstant, kad mūsų šalis nėra įvykdžiusi pareigos apsaugoti homoseksualias šeimas, apmaudu, kad šiam teismui neatrodė svarbu padėtį keisti“, - teigia vienas iš pareiškėjų Martynas Norbutas.

Nepaisant pareiškėjų prašymo  kreiptis į Konstitucinį Teismą (tam pritarė ir atsiliepimą pateikusi Teisingumo ministerija) dėl išaiškinimo, ar civilinio kodekso nuostata, draudžianti tuoktis vienos lyties asmenims, atitinka Konstituciją, Vilniaus apylinkės teismas atsisakė tai padaryti.

„Teismo vertinimu, Lietuvos Respublikos Konstitucijos 38 straipsnio 3 dalies nuostata yra aiški, konkreti, nesudaranti jokių prielaidų ją aiškinti kaip suteikiančią teisę sudaryti santuoką nepriklausomai nuo asmenų lyties“, - rašoma nutartyje. – „Taigi pagal oficialiąją konstitucinę jurisprudenciją konstitucinė santuokos samprata (kitaip nei konstitucinė šeimos samprata) nėra neutrali lyties požiūriu – santuoka gali būti sudaroma tik tarp vyro ir moters“.

Teismas nepasisakė ir dėl jau priimtų Europos Žmogaus Teisių Teismo sprendimų panašaus pobūdžio bylose, apsiribodamas teiginiu, jog „nurodyti argumentai neturi esminės teisinės reikšmės teisingam bylos išnagrinėjimui“.

Tokie teismo argumentai neįtikino  advokato Aivaro Žilvinsko, kuris atstovauja pareiškėjų šeimai. Advokato teigimu, kiekvienam turėtų būti pakankamai aišku, jog Konstitucija gina kiekvieną asmenį, negalimos situacijos, kai daliai žmonių neužtikrinamos jų pamatinės teisės.

„Europos Žmogaus Teisių Teismas net keliose šių metų bylose, pvz., prieš Fedotova prieš Rusiją, Maymulakhin ir Markiv prieš Ukrainą, Buhuceanu prieš Rumuniją, pabrėžė, jog valstybės  turi pozityvią pareigą kokia nors forma pripažinti ir vienos lyties asmenų šeimas. Pagal Europos Sąjungos teisę santuoka taip pat neutrali lyčiai. Tikiuosi, kad Lietuva pagaliau galės apsitvarkyti savo kieme ir be nuolatinių baksnojimų iš tarptautinių institucijų, remdamasi savo pačios Konstitucija“, - sako advokatas.

Aivaras Žilvinskas teigia, kad Teismo sprendimas bus skundžiamas. „Kartu su pareiškėjais esame pasiryžę nesustoti ir kovoti tiek, kiek reikės, o teismo sprendimą neabejotinai skųsime. Tai darome ir dėl viešojo intereso, nes tai aktualu tūkstančiams žmonių Lietuvoje“, – teigia jis.

Tos pačios lyties asmenų santuokos įregistravimo byla yra viena iš trijų, kuriomis siekiama LGBTQ+ žmonių lygiateisiškumo. Šias strategines bylas inicijavo Tolerantiško jaunimo asociacija. Išlaidos byloms padengti surinktos sutelktinio finansavimo būdu, renkant žmonių aukas.

Skelbiant šį pranešimą spaudai ar jo dalį prašome nurodyti šaltinį - GayLine.LT.

Pranešimą paskelbė: Lietuvos Jaunimo Centras
„BNS Spaudos centre“ skelbiami įvairių organizacijų pranešimai spaudai. Už pranešimų turinį atsako juos paskelbę asmenys bei jų atstovaujamos organizacijos.
2023-07-31 09:30
Teisėsauga, teisėtvarka, Politika
pasidalinti
atgal