Kaip suplanuoti renginį ar įsigyti maitinimo paslaugas su kuo mažesniu ekologiniu pėdsaku?

Aplinkos ministerija parengė rekomendacijas, kaip vykdyti žaliuosius viešuosius pirkimus perkant renginių organizavimo ir maitinimo paslaugas. Nors šios rekomendacijos nėra privalomos, tačiau jos padės ugdyti aplinkosauginį sąmoningumą ir padės pirkimų vykdytojams savarankiškai nusistatyti aplinkos apsaugos kriterijus.

Šios rekomendacijos ir praktiniai patarimai parengti atsižvelgiant į Europos Komisijos rekomendacijas, į Aplinkos apsaugos kriterijų taikymo, vykdant žaliuosius pirkimus, tvarkos aprašą bei Lietuvos ir užsienio šalių gerąją praktiką.

Rekomendacijose dėl renginių organizavimo paslaugų nurodyta, kad taupant išteklius ir mažinant atliekų susidarymą renginio organizavimo metu rekomenduojama atsisakyti renginio „dovanų“ – atributikos krepšelių, kuriuose dažniausiai būna rašikliai, užrašų knygutės, popieriniai leidiniai ir kiti suvenyrai.

Siūloma renginį planuoti lengvai viešuoju transportu pasiekiamoje vietoje. Renginio dalyviai gali būti paskatinami atvykti viešuoju transportu, esant galimybei suteikiant nemokamus viešojo transporto bilietus. Renginio organizatorius taip pat gali paskatinti dalyvius kooperuotis naudojant privačius automobilius arba užsakyti autobusus, taip mažindamas naudojamų transporto priemonių skaičių ir šiltnamio efektą sukeliančių dujų išskyrimą. Rekomenduojama informuoti visuomenę, jog organizuojamas renginys yra draugiškas aplinkai ir taip skatinti ateityje plačiau taikyti geruosius pavyzdžius.

Renginio organizavimo metu rekomenduojama atsisakyti pirotechnikos gaminių. Fejerverkų sprogimai padidina triukšmo lygį, degimo produktai iškart pablogina vietos aplinkos oro kokybę, į aplinką išmetami sveikatai kenksmingi teršalai. Nuo pirotechnikos gaminių keliamos oro ir aplinkos taršos bei triukšmo kenčia ne tik žmonės, bet ir gyvūnai bei gyvoji gamta. Renginio metu taip pat rekomenduojama nenaudoti vienkartinių dekoracijų: balionų, girliandų, konfeti patrankų ir kt.

Rekomendacijose dėl maitinimo paslaugų siūloma, kad maistas ir gėrimai būtų patiekiami naudojant daugkartinio naudojimo stalo įrankius, indus, staltieses ir kitus reikmenis. Jeigu naudojami vienkartiniai indai, jie turėtų būti biologiškai skaidūs (kompostuojami). Geriamasis vanduo gali būti tiekiamas ąsočiuose, grafinuose ir kituose induose naudojant vandenį iš čiaupo. Esant būtinybei geriamąjį vandenį tiekti vienkartinėje taroje jis turi būti tiekiamas stikliniuose  buteliukuose.

Sudarant tiekiamų maisto produktų meniu pirkimo vykdytojas gali reikalauti iš tiekėjo, kad dalis produktų ar patiekalų būtų vegetariški ar veganiški ir, kad perkant maisto produktus tiekėjas atsižvelgtų į tam tikrų maisto produktų sezoniškumą. Renkantis vaisius, daržoves, uogas, sėklas ir jūros produktus,  prioritetas turėtų būti teikiamas vietinėmis sąlygomis  atitinkamu sezonu užauginamai produkcijai, tačiau užtikrinant, kad nebus dirbtinai apribota konkurencija.

Tiekiami maisto produktai gali turėti ekologiškam produktui išduotą sertifikatą. Jie gali būti sertifikuoti ženklu „Kokybė“, o maisto ruošai naudojami kiaušiniai neturėtų būti paženklinti skaičiais „2“ ir „3“ („Ant kraiko laikomų vištų kiaušiniai“, „Narvuose laikomų vištų kiaušiniai“).

Įsigyjant produktus, kurie įprastai importuojami iš trečiųjų šalių, pvz., cinamonas, šokoladas, kakava, arbata, kava, riešutai, egzotiniai vaisiai gali būti nustatomi reikalavimai, jog jie būtų tiekiami laikantis sąžiningos prekybos reikalavimus atitinkančių standartų arba kito tiekėjo pateikto lygiaverčio standarto. Taip pat rekomenduojama naudoti maisto produktus, sertifikuojamus ženklu „Nacionalinė kokybė. Lietuva“.

Maitinimo paslaugų teikimo vietoje susidarančios atliekos, tokios kaip stiklas, popierius, plastikas, metalas, biologiškai skaidžios atliekos  turėtų būti rūšiuojamos. O susidariusios atliekos turėtų būti tinkamai sutvarkytos t. y. perduodamos atliekas tvarkančioms įmonėms.

Informuojame, kad Aplinkos ministerija iki rugsėjo 10 d. vykdo viešąją konsultaciją perkančiosioms organizacijoms ir perkantiesiems subjektams. Pirkimų vykdytojams skirta viešosios konsultacijos apklausa siekiama nustatyti pirkimų vykdytojų požiūrį į žaliųjų pirkimų teisinio reglamentavimo pokyčius, identifikuoti, kokiose srityse minimalius prekių, paslaugų ir darbų pirkimams taikomus aplinkos apsaugos kriterijus reikia tikslinti ar naujai nustatyti prioriteto tvarka, išsiaiškinti, kokios papildomos priemonės skatintų žaliųjų pirkimų vykdymą.

Išsamias rekomendacijas dėl viešųjų žaliųjų pirkimų organizavimo galima rasti Aplinkos ministerijos interneto svetainėje.

Pranešimą paskelbė: LR aplinkos ministerija
„BNS Spaudos centre“ skelbiami įvairių organizacijų pranešimai spaudai. Už pranešimų turinį atsako juos paskelbę asmenys bei jų atstovaujamos organizacijos.
2023-08-07 13:50
Gamta, aplinkosauga
Kontaktinis asmuo
Audris Kutrevičius
Vyriausiasis specialistas
LR aplinkos ministerija
869998545
audris.kutrevicius@am.lt
pasidalinti
atgal