LSMU komanda sukūrė inovatyvų sveiką užkandį

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) mokslininkių komanda, vadovaujama Ingos Matulytės, sėkmingai vysto klasikinio batonėlio augalinės kilmės alternatyvą be pridėtinio cukraus. Tikimasi, jog per artimiausius dvejus metus pavyks baigti MTEP produkto vystymą ir jis pasieks prekybos centrų lentynas bei taps natūralia alternatyva rinkoje esantiems maisto papildams.

„Aiškios etiketės“ siekia per maistingesnę sudėtį

Produkto kūrėjos pabrėžia, kad šiuolaikinio žmogaus racione dažnai trūksta baltymų, o cukraus kiekis populiariausiuose užkandžių batonėliuose yra perteklinis. LSMU mokslininkės, kurdamos augalinio pagrindo maisto papildą „Plantagenas“, siekia spręsti šią problemą ir į sudėtį įtraukia natūralias skaidulines medžiagas, baltymus ir vitaminus. Mokslininkės dalijasi, kad produkto pavadinimą įkvėpė visiems žinomas „Hematogeno“ batonėlis, kurio koncepcijos tobulinimas tapo produkto vystymo atspirties tašku. Kaip vienas kertinių „Hematogeno“ trūkumų pabrėžiamas sudėtyje esantis itin didelis cukraus kiekis, kuris sumažina gaunamą energetinę vertę.

„Plantageno“ išskirtinumas – maistinga sudėtis, kuri pasižymi sveikatai naudingu poveikiu. Šis batonėlis bus gaminamas tik iš augalinės kilmės ingredientų: kakavos pupelių ar tikro juodojo šokolado, gausaus antioksidantų ir smegenis stimuliuojančių medžiagų; vitaminų ir skaidulų kupinų daržovių miltelių; natūralių saldiklių – datulių, kuriose gausu mikro ir makroelementų ir kt. Natūraliais produktais papildyta sudėtimi siekiama „aiškios etiketės“, kurioje būtų naudojama kuo mažiau ingredientų ir užtikrinama, kad sudedamosios dalys būtų lengvai atpažįstamos vartotojo.

Kokybiška alternatyva vegetarams ir veganams

2019 metais Jungtinėje Karalystėje atliktoje nepriklausomoje apklausoje buvo nustatyta, kad maždaug 28 proc. veganų ir 13 proc. vegetarų trūksta vienos ar daugiau maistinių medžiagų, tarp kurių – vitaminas B12, omega–3 riebalų rūgštys ir pan.

Pasak „Plantageno“ kūrėjų, žmonių, pasirenkančių vegetarišką ar veganišką mitybą, pasaulyje sparčiai daugėja, tačiau daugumoje populiariųjų gamintojų batonėlių dažnai naudojamos gyvulinės kilmės medžiagos, kurios siaurina minėtos tikslinės grupės pasirinkimo galimybes. Net atsiradus didesniam pasirinkimui, maisto papildų sudėtis varijuoja negausiai, nes skirtingi gamintojai kuria labai panašius produktus, kur dažniausiai skiriasi tik baltymų ir saldiklių kiekis.

Šią problemą „Plantageno“ kūrėjos sprendžia naudodamos tik augalinės kilmės sudedamąsias medžiagas be jokio pridėtinio cukraus. Mokslininkių kuriamas produktas siekia patenkinti tiek augalinės mitybos, tiek sveikos gyvensenos propaguotojų poreikius, nes batonėlis bus praturtintas augaliniais baltymais, skaidulinėmis medžiagomis ir vitaminais.

Batonėlio sudėtis natūrali ir tinkama visų grupių vartotojams, nes organizmui reikalingi mikro- ir makroelementai gaunami tik iš vaisių, uogų bei daržovių. „Plantageno“ autorės siekia, kad produktas tenkintų įvairesnius klientų poreikius ir būtų lengvai vartojamas.

Ateities planuose – komercinė gamyba

Šiuo metu „Plantageno“ batonėliai dar kuriami, o idėjos autorė dr. Inga Matulytė kartu su idėjos vystytoja Jurga Andrėja Kazlauskaite per artimiausius dvejus metus planuoja užbaigti tiriamuosius darbus ir sukurtą produktą komercializuoti kaip maisto papildą.

Parengta pagal projektą „Lietuvos sveikatos mokslų universiteto žinių komercinimo ir technologijų perdavimo plėtra (LSMU-TTO2)“, projekto Nr. 13.1.1-CPVA-K-703-04-0010.

Pranešimą paskelbė: Lietuvos sveikatos mokslų universitetas
„BNS Spaudos centre“ skelbiami įvairių organizacijų pranešimai spaudai. Už pranešimų turinį atsako juos paskelbę asmenys bei jų atstovaujamos organizacijos.
2023-08-08 09:26
Švietimas ir mokslas, Sveikata, grožis
pasidalinti
atgal