Lengvatines paskolas dėl karo Ukrainoje patiriantiems sunkumų ūkiams pradeda teikti ir LKU kredito unijų grupė

Nacionalinė plėtros įstaiga „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA) ir LKU kredito unijų grupė pasirašė sutartį dėl lengvatinių paskolų teikimo ūkio subjektams, patiriantiems sunkumų dėl karo Ukrainoje. Paskolas teikiančių finansų tarpininkų sąrašą papildė 11 LKU grupės kredito unijų: Anykščių kredito unija, Kauno kredito unija, Kėdainių krašto kredito unija, kredito unija „Ebitum“, kredito unija „Germanto lobis“, kredito unija „Tikroji viltis“, Panevėžio kredito unija, Pakruojo kredito unija (buvusi Pakruojo ūkininkų kredito unija), Pasvalio kredito unija, „Pilies“ kredito unija (buvusi Širvintų kredito unija), Ukmergės ūkininkų kredito unija.

Verta pasiskolinti pritrūkus apyvartinių lėšų

Dėl lengvatinių paskolų žemės ūkis ir žuvininkystės sektoriai aktyviai kreipėsi nuo pat priemonės įgyvendinimo pradžios – 2022 m. apyvartiniam kapitalui finansuoti priemone pasinaudojo 363 ūkio subjektai, kuriems suteikta 31 mln. eurų paskolų, o 2023 m., iki birželio 30 d., – 383 ūkio subjektai, kuriems suteikta 30 mln. Eur paskolų. Priemonės įgyvendinime dalyvavo 5 finansų tarpininkai, kai kiekvienas iš jų suteikė po 10–16 mln. eurų lengvatinių paskolų.

Atgarsiai apie paskolų aktualumą sklinda ir iš pačių ūkininkų lūpų. Kaišiadorių rajone veikiantis Sigito Petkevičiaus ūkis „Petkus“ 2022 m. kreipėsi dėl paskolos apyvartinėms lėšoms ir gavo 390 tūkst. Eur finansavimą.

„2021 m. užklupusi COVID-19 pandemija, o 2022 m. Rusijos pradėtas karas Ukrainoje atnešė nemenkų iššūkių – kilo elektros energijos kaina, susidūrėme su apyvartinių lėšų trūkumu, o siekiant išlaikyti ūkį visuomet reikia tam tikrų investicijų. Pasistatėme 30 kW galios saulės elektrinę, tačiau jos įrengimui reikėjo atsinaujinti namo stogą – dėl to neišvengėme ir papildomų išlaidų. Tada atsidūrėme „duobėje“. Gautas finansavimas labai padėjo tuometinėje situacijoje – jei praėjusiais metais turėjome didelį nuostolį, tai šiemet veiklos pelningumo rodikliai auga“, – teigia ūkininkas S. Petkevičius.

Paskolas teikiančių finansų tarpininkų sąrašas auga

Kaip teigia INVEGOS vyriausioji finansinių priemonių projektų vadovė Vaida Stamburaitė, liepos mėn. paskelbus pakartotinį kvietimą finansų tarpininkams toliau įgyvendinti skatinamąją priemonę Lietuvos ūkiams, jų gretos sparčiai pildosi, o tai suteikia galimybę atliepti su likvidumo problemomis susiduriančių ūkininkų poreikius.

„Šios priemonės dėka galime teikti paskolas Lietuvos ūkio sektoriui, kuris šiuo metu susiduria su likvidumo problemomis. Žemės ūkio ir akvakultūros subjektai nurodo, kad apyvartinių lėšų trūkumas jaučiamas dėl išaugusių kuro, energetikos, trąšų, pašarų, medžiagų, kt. kainų, išaugusių taršos mokesčių, atsiskaitymo už paslaugas terminų sutrumpinimo. Siekiant, kad ūkio subjektai galėtų užsitikrinti likvidumą ir būtų išsaugotas veiklos tęstinumas dabartinės situacijos metu, reikalinga kryptinga parama tiek visai ekonomikai, tiek atskiriems sektoriams, įskaitant žemės ūkį, žuvininkystę. Finansavimo galimybe, kurią šiuo metu teikia 18 finansų įstaigų, kviečiame pasinaudoti kiekvieną nukentėjusį ūkio subjektą“, – teigia V. Stamburaitė.

Jai pritaria ir LKU kredito unijų grupę prižiūrinčios Lietuvos centrinės kredito unijos administracijos vadovas Mindaugas Vijūnas – finansinė pagalba neatsiejama nuo Lietuvos ūkininkų patiriamų iššūkių sprendimo karo kontekste.

„Karui Ukrainoje nesitraukiant, Lietuvos ūkininkai ir toliau susiduria su likvidumo problemomis. Kredito unijos jau 27-erius metus yra artimos Lietuvos ūkininkams ir nuolat stengiamės pasiūlyti finansavimo sprendimus, atliepiančius jų patiriamus iššūkius esamuoju momentu. Ilgamečių partnerių, tokių kaip INVEGA, dėka galime būti dar arčiau ir veikti dar efektyviau savo narių labui“, – komentuoja M. Vijūnas.

Nuo 2022 m. iki 2023 m. birželio 30 d. LKU kredito unijų grupė yra suteikusi 13 mln. Eur paskolų, kuriomis pasinaudojo 253 dėl karo Ukrainoje sunkumų patiriantys ūkio subjektai. 

Pasinaudoti priemone – iki 2023 m. metų pabaigos

Dėl lengvatinių paskolų pagal šią priemonę kviečiami kreiptis Lietuvos ūkio subjektai, veikiantys žemės ūkio ir žuvininkystės produktų gamybos, perdirbimo ir prekybos srityse. Lengvatinės paskolos teikiamos finansuoti išlaidas trumpalaikiam turtui įsigyti, darbo užmokesčiui ir su juo susijusiems mokesčiams mokėti, biologiniam turtui įsigyti, prisiimtiems finansiniams įsipareigojimams pagal anksčiau sudarytas sutartis vykdyti.

Paskolų sutartys bus pasirašomos iki 2023 m. gruodžio 31 d. Paskolos teikiamos ne ilgesniam kaip 6 metų laikotarpiui ir turės būti išmokėtos iki 2023 m. gruodžio 31 d.

Daugiau informacijos apie visas finansinės priemonės sąlygas ir paskolas teikiančių finansų tarpininkų sąrašą rasite INVEGOS internetinėje svetainėje.

Apie INVEGĄ

UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA) – nacionalinė plėtros įstaiga, kurios akcininkas Finansų ministerija, atstovaujanti Lietuvos Respublikos Vyriausybei. Įgyvendinant  „Naujos kartos Lietuva“ planą ir siekiant nukreipti pakankamas investicijas į valstybei svarbias sritis ir spartesnės ekonomikos plėtros, nuo 2023 m. rugpjūčio 1 d. buvo sujungtos keturios nacionalinės plėtros įstaigos: INVEGA, Viešųjų investicijų plėtros agentūra (VIPA), Valstybės investicijų valdymo agentūra (VIVA) ir Žemės ūkio paskolų garantijų fondas (ŽŪPGF), todėl paslaugos verslui, viešajam ir žemės ūkio sektoriui teikiamos vieno langelio principu – per INVEGĄ.

Pranešimą paskelbė: UAB „Investicijų ir verslo garantijos“
„BNS Spaudos centre“ skelbiami įvairių organizacijų pranešimai spaudai. Už pranešimų turinį atsako juos paskelbę asmenys bei jų atstovaujamos organizacijos.
2023-09-07 08:52
Verslas, ekonomika, finansai, Žemės ūkis
pasidalinti
atgal