Čiurlionio metų programos planai: nuo edukacijų moksleiviams iki kūrinio skambesio kosmose

Šiandien Vyriausybės rūmuose įvyko antrasis Ministrės Pirmininkės Ingridos Šimonytės pirmininkaujamos Mikalojaus Konstantino Čiurlionio vardo ir kūrybos paveldo įprasminimo ir sklaidos Komisijos posėdis.

Komisija svarstė tarpinstitucinės darbo grupės pasiūlymams ir idėjoms dėl M. K. Čiurlionio vardo ir kūrybos paveldo įprasminimo, aktualizavimo, pristatymo ir sklaidos koordinavimo parengtą M. K. Čiurlionio 150-ųjų gimimo metinių minėjimo nacionaliniu ir tarptautiniu mastu programos priemonių plano projektą.

„Siekiame, kad ši programa nesibaigtų 2025 metais ir turėtų tąsą. Būtent todėl apie Čiurlionio jubiliejų informaciją turime skleisti labai plačiai, o į programą įtraukti įvairias visuomenės grupes, kad tai nebūtų šventė tik tiems, kurie Čiurlionio kūrybą ir taip pažįsta ir vertina. Be jokios abejonės, labai svarbi profesionalioji programos dalis, bet ne ką mažiau svarbus yra visos visuomenės sujudimas. Taigi vienas pagrindinių siekių – kad menininką pažinti galėtų tie, kurie iki šiol dar nematė, negirdėjo ar negalėjo aprėpti jo kūrybos, kad žmonės keliautų tais pačiais menininko keliais, įsitrauktų ir prisiliestų prie Čiurlionio kūrybos“, – sakė premjerė.

Programą sudariusi M. K. Čiurlionio jubiliejaus koordinavimo darbo grupė siūlo ją skirstyti į menininko kūryboje naudotos sonatos formos dalis: ekspoziciją, plėtojimą ir reprizą, kurios atitinkamai išskleistų jo kūrybos paveldą, kitų kūrėjų interpretacijas ir kūrybos palikimą ateičiai.

„M. K. Čiurlionis – lietuvių tautos genijus – meno ir muzikos istorijoje žinomas kaip vienas iš nedaugelio, kūrusių tiek muziką, tiek vaizduojamąjį meną. Programą dėliojome jo kūryboje plačiai sutinkama sonatos forma, kuri atliepia abi kūrėjo asmenybės dalis. Programos kelrodė žvaigždė –  suabstraktintos M. K. Čiurlionio kūrybos sąvokos – begalybė ir šviesa. Sieksime, kad šioje šviesoje kiekvienas ir atrastų savo Čiurlionį“, – teigė Ministrės Pirmininkės patarėja, darbo grupės vadovė Gabrielė Žaidytė.

Į M. K. Čiurlionio metų programą įtraukta per šimtą kūrybinių sumanymų. Tarp jų – daugiau kaip 10-yje Lietuvos miestų, Lenkijoje, Vokietijoje, Prancūzijoje, Japonijoje ir kitose valstybėse vyksiantys menininko kūrybai dedikuoti renginiai, koncertai, parodos, iškilminga M. K. Čiurlionio jubiliejaus minėjimo savaitė, knygų leidybos projektai, esamų atminimo ženklų atnaujinimas ir naujų sukūrimas, edukacinės programos moksleiviams, bendruomeninę dvasią stiprinantys renginiai.

Siekiama, kad unikalaus Lietuvos menininko vardas ir kūryba pasiektų kiekvieną Lietuvos gyventoją ir skambėtų ne tik visame pasaulyje, todėl į programą įtraukti ir tokie Čiurlionio vizijas primenantys projektai kaip jo kūrinio skambesys pasauliui iš Tarptautinės kosminės stoties.

Programos projektas bus tobulinamas ir derinamas su suinteresuotomis institucijomis, o vėliau teikiamas Lietuvos Respublikos Vyriausybei pritarti. Su M. K. Čiurlionio 150-ųjų gimimo metinių minėjimo nacionaliniu ir tarptautiniu mastu programos priemonių planu bus galima susipažinti birželio mėnesį.

Pranešimą paskelbė: Spaudos tarnyba, Vyriausybės kanceliarija
„BNS Spaudos centre“ skelbiami įvairių organizacijų pranešimai spaudai. Už pranešimų turinį atsako juos paskelbę asmenys bei jų atstovaujamos organizacijos.
2024-04-04 16:21
Kultūra
Kontaktinis asmuo
- -
Vyriausybės komunikacijos departamento Ryšių su visuomene ir žiniasklaida skyrius, Vyriausybės kanceliarija
+370 630 05 966
spauda@lrv.lt
pasidalinti
atgal