Rašyti vaikams, kad jie nekartotų mūsų klaidų - geriausių praėjusių metų knygų vaikams ir paaugliams apdovanojimai

Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyrius kasmet teikia premijas už geriausias metų knygas vaikams ir paaugliams bei vaikų literatūros tyrimus ir sklaidą. Šiais metais apdovanojimų ceremonija vyko Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešojoje bibliotekoje, todėl tą dieną Šiauliai virto tikra vaikų literatūros sostine.

IBBY Geriausių metų knygų vaikams ir paaugliams apdovanojimai yra vienas svarbiausių vaikų literatūrai skirtų renginių. Premijos kasmet įteikiamos geriausiems vaikų knygų rašytojams, iliustruotojams, vertėjams, taip pat už veiklą vaikų literatūros tyrimų ir skaitymo skatinimo srityse.

Tylos minute pagerbta viena didžiųjų vaikų literatūros kūrėjų, vos prieš kelias dienas amžinybėn iškeliavusi Vytautė Žilinskaitė, prisimintas jos kūrybinis palikimas. Rašytoją citavo ir minėjo ne vienas ant scenos tą dieną lipęs renginio dalyvis. Literatūrologas, IBBY Lietuva garbės pirmininkas Kęstutis Urba savo kalboje paminėjo tris vaikų literatūrai svarbias asmenybes – Hansą Kristianą Anderseną, Astridą Lindgren ir Vytautę Žilinskaitę.

Muzikinius numerius atliko talentingi Šiaulių Sauliaus Sondeckio menų gimnazijos auklėtiniai, teatro studijos „Kompanija šauni” aktoriai skaitę Sandros Bernotaitės Simono Daukanto kūrinio adaptacijos Saulės Degutytės spektakliui “Rubinaitis Peliūzė arba lietuvio išgyvenimo būdas” ištrauką. Renginį vedė Valstybinio Šiaulių dramos teatro aktorė, režisierė Monika Šaltytė.

2023 metų vaikų ir paauglių literatūros apdovanojimų laureatais tapo:

Vinco Aurylos premija už metų vaikų literatūros tyrinėjimus, sklaidą ar skaitymo skatinimo veiklą skirta Benui Bėrantui – už lietuvių vaikų ir paauglių literatūros sklaidą pasaulyje.

Premija už geriausią paveikslėlių knygą vaikams skirta Jurgai Vilei ir Valentinai Černiauskaitei už knygą „Šuo, kuris išeina naktį“ (leidykla „700 eilučių“) – už pojūčių transformaciją į meninius vaizdus, už stilistinį vaizdo ir teksto vientisumą, oroginalią grafinę raišką.

Domicelės Tarabildienės premija už gražiausią metų knygą skirta Ievai Gvazdaitytei už iliustracijas Mariaus Marcinkevičiaus knygai „Ilgi eilėraščiai trumpiems“ (leidykla „Misteris Pinkmanas“) – už laisvę, puslapiuose besiskleidžiančią pozityvią energiją, piešinio faktūros išsaugojimą, jautrų monumentalumą, visų elementų darną ir vaikystės linijas.

Eugenijos Stravinskienės premija už reikšmingiausią ir meniškiausią metų vertimą vaikams skirta Vytui Dekšniui už Tinos Oziewicz knygos „Ką veikia jausmai?“ vertimą iš lenkų kalbos (leidykla „Aukso žuvys“) – už žaismingą ir šmaikščią kelionę po jausmų pasaulį.

Adomo Druktenio premija už reikšmingiausią ir meniškiausią metų vertimą paaugliams skirta Miglei Šaltytei už Kimberly Brubaker Bradley knygos „Kovos žodžiai“ vertimą iš anglų kalbos (leidykla „Nieko rimto“) – už jautriai perteiktą vidinę kovą, stiprybę ir drąsą kalbėti.

Premija už geriausią pažintinę metų knygą skirta Zigmui Vitkui už knygą „Akimirka apsispręsti. Lietuvos žydų gelbėtojų istorijos“ (dailininkas Mindaugas Lukošaitis, leidykla „Alma Littera“) – už temos aktualumą, skvarbų ir jautrų žvilgsnį į praeitį.

Aldonos Liobytės premija už reikšmingiausią metų debiutą skirta Pavel Kulikov už knygą „Pingvinas Lituanicus, arba lietuviško pingvino istorija“ (išleido „Lietuvos jūrų muziejus“) – už su humoru , žaismingai ir talentingai papasakotas unikalias Lietuvos jūrų muziejuje gyvenančių pingvinų istorijas.

Prano Mašioto premija už geriausią metų knygą vaikams ir paaugliams skirta Mariui Marcinkevičiui ir Linai Itagaki už knygą „Mergaitė su šautuvu. Istorija apie mergaitę partizanę“ (leidykla „Misteris Pinkmanas“) – už Lietuvai svarbaus istorinio etapo perteikimą iš vaiko perspektyvos kokybiška ir įtikinama vaizdo ir teksto formų derme.

Iš laureatų lūpų skambėjo prasmingos padėkos kalbos, renginyje negalėję dalyvauti kūrėjai siuntė linkėjimus vaizdo įrašų formatu. Pasak vieno iš pagrindinės Prano Mašioto premijos laimėtojų Mariaus Marcinkevičiaus, labai skaudu žinoti, jog vykstant karui labiausiai kenčia vaikai. Todėl dažnai rašo šia tema, kad nepamirštume savo istorijos ir nekartotume tų pačių klaidų.

Apdovanojimų ceremonijos rėmėjai - leidykla „Alma littera“, Lietuvos kultūros taryba, UAB „Sabelija“,UAB „Alumnus“,UAB „Kauno šilas“,UAB „IMG Numeri“,UAB „Vilsentras“, krepšininkas Šarūnas Marčiulionis, Prano Mašioto giminaitis dailininkas Vytautas Žirgulis, programuotojas Antanas Marcelionis, leidykla „Debesų ganyklos“.

Renginio partneriai - Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka, Valstybinis Šiaulių dramos teatras, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka.

Draugai - leidyklos „700 eilučių“, „Aukso žuvys“, „Misteris Pinkmanas“, „Debesų ganyklos“, „Nieko rimto“, „Tyto alba“.

Nuotraukos: Agga fotostudija

Pranešimą paskelbė: Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyrius
„BNS Spaudos centre“ skelbiami įvairių organizacijų pranešimai spaudai. Už pranešimų turinį atsako juos paskelbę asmenys bei jų atstovaujamos organizacijos.
atgal