Nustebino elektros sąskaita? Ekspertas atskleidžia, kas lemia didesnes išlaidas elektrai ir kaip jas sumažinti

Sulaukus elektros sąskaitos ne vienam vartotojui kyla klausimas – kaip ir vėl išnaudojome tiek daug elektros? Dažnai net nesusimąstome, kad nemažą dalį kilovatų „išdeginame“ tiesiog dėl neteisingų vartojimo įpročių. Pasak energetikos sprendimų bendrovės „Elektrum Lietuva“ produktų vystymo vadovo Manto Kavaliausko, siekdami efektyviai mažinti sąnaudas, pirmiausia turime suprasti, kurie įrenginiai sunaudoja daugiausia elektros ir kokius inovatyvius sprendimus galime pasitelkti norėdami nebesulaukti nemalonios staigmenos kitą mėnesį.

Didžiausi elektros energijos „rijikai“

Pasak specialisto, statistiškai net 14 proc. visos elektros sąskaitos sudaro skalbimo įrenginių – skalbimo mašinų, drabužių džiovyklių ir indaplovių – sąnaudos.

„Ypač daug energijos išnaudojama šių įrenginių naudojamam vandeniui kaitinti, taigi sutaupyti galima skalbiant drabužius žemesnėje temperatūroje. Taip pat patariama rinktis „ECO“ režimus įrenginiuose ir, svarbiausia, neskalbti drabužių pustuštėje skalbimo mašinoje. Analogiškas įprotis turėtų būti taikomas ir naudojant indaplovę – ją įjungti tik prisikaupus dideliam indų kiekiui“, – pataria M. Kavaliauskas.

Toliau eilėje tarp didžiausių energijos švaistūnų rikiuojasi šaldytuvai. Pasak eksperto, šaldytuvai ir šaldikliai –  vieni iš ilgiausiai veikiančių įrenginių mūsų namuose. Vidutinis šaldytuvo gyvavimo laikas gali siekti ir 15 metų, todėl nenuostabu, kad dažnuose namuose vis dar veikia ilgaamžiai, tačiau toli gražu ne geriausios energetinės klasės įrenginiai.

„Ilgus metus 24 valandas per parą veikdami neekonomiški šaldytuvai išaugina ir vartotojų sąskaitas, tad įsigyjant naujus įrenginius patariama išsirinkti geriausią energetinę klasę atitinkantį šaldytuvą, kurį galite sau leisti“, – teigia „Elektrum Lietuva“ ekspertas.

Svarstant, kaip sumažinti elektros sąskaitas, reikėtų nepamiršti ir budėjimo režimu paliekamų įrenginių. Dažnuose namuose televizoriai, kompiuteriai, siurbliai-robotai veikia budėjimo režimu, net tuomet, kai yra nenaudojami ar pilnai įkrauti.

M. Kavaliausko teigimu, per metus budėjimo režimu paliekami įrenginiai gali elektros sąskaitą išauginti net keliomis dešimtimis eurų. Taip pat, siekiant sutaupyti, svarbu nepalikti elektros lizduose įjungtų ir tuo metu nenaudojamų telefonų ar kitų įrenginių įkroviklių.

Išmanūs sprendimai gali padėti iki 20 proc. sumažinti sąskaitą

Šalia patarimų, kaip tinkamai naudotis buities įrenginiais, svarbu pagalvoti ir apie papildomų išmaniųjų sprendimų įsirengimą, kurie padės sutaupyti. 

„Lietuvoje vartotojai vis dar linkę abejoti, ar verta investuoti į išmaniuosius sprendimus, kurie padėtų sumažinti elektros sąskaitas ilgalaikėje perspektyvoje, tačiau pasaulinė praktika rodo, jog naujausios technologijos gali padėti sumažinti elektros sąskaitą kone penktadaliu“, – teigia „Elektrum Lietuva“ ekspertas.

Paprastas ir daug investicijų nereikalaujantis sprendimas, kurį gali pasitelkti tiek daugiabučių, tiek privačių namų gyventojai – išmanieji kištukai. Pasak eksperto, šis sprendimas lengvai ir efektyviai padės sumažinti bet kurio namuose naudojamo įrenginio sąnaudas.

Išmaniuosius kištukus galima valdyti naudojantis programėlėmis, susieti su kitais įrenginiais ar net valdyti balsu. Kištukai suteikia galimybę nustatyti, kuriuo metu įrenginiai turėtų veikti budėjimo režimu. Vartotojas gali pats nusistatyti taisykles – pasirinkti, kad televizorius, siurblys-robotas, ar kiti buities prietaisai veiktų tik tam tikru metu, pavyzdžiui, vakarais, grįžus iš po darbų namo.

Kitas šiuolaikinis sprendimas, apie kurį turėtų pasvarstyti taupyti norintys gyventojai – išmanieji termostatai.

„Išmanusis termostatas gali atlikti labai svarbų vaidmenį siekiant efektyviai sumažinti šildymo ar vėsinimo sąnaudas, modernus sprendimas leidžia nustatyti optimalią temperatūrą skirtingose zonose, sumažinti ją išvykus iš namų. Koridoriuose ir miegamuosiuose temperatūra turėtų būti vėsesnė, geriausia apie 18 laipsnių šilumos, o sumažinus kambario temperatūrą vos vienu laipsniu, sąskaita už šildymą gali sumažėti net iki 10 proc.“, – dalinasi „Elektrum Lietuva“ atstovas.

Inovacijas siūlantys buitinės technikos gamintojai

Matydami augantį energetinio efektyvumo poreikį, didieji buitinės technikos gamintojai, tarp kurių tokios įmonės kaip „Bosch“, „LG“, „Miele“ ar „Samsung“, kasmet pasiūlo vis daugiau inovacijų, atliepiančių potencialių pirkėjų lūkesčius.

Įmonės yra pasirengusios patenkinti energetiškai efektyviausių įrenginių paklausą, siūlydamos naujausiomis technologijomis grįstus sprendimus.

„Ne vienas buitinės technikos gamintojas pasitelkia dirbtinį intelektą, siekdamas tvaresnio elektros vartojimo. Pavyzdžiui, siūlo visus namų įrenginius sujungti į programėlę, kuri gali savarankiškai dirbtinio intelekto pagalba nuspręsti, padidinti laipsniu temperatūrą šaldytuve, ar skalbti drabužius vėsesniame vandenyje, ir taip mažinti energijos sąnaudas“, – sako M. Kavaliauskas.

Kiti gamintojai, anot pašnekovo, renkasi edukuoti vartotoją – sistemingai pateikia įrenginių naudojamos energijos statistiką ir patarimus, kaip šias sąnaudas sumažinti. „Elektrum Lietuva“ produktų vystymo vadovo teigimu, svarbiausia formuoti teisingus elektros vartojimo įpročius, o tuomet sutaupyti pavyks ir be didesnių pastangų.


Apie bendrovę:

„Elektrum Lietuva“ yra didžiausios Baltijos šalyse žaliosios elektros gamintojos „Latvenergo“ (Latvija) antrinė įmonė, teikianti įvairius energetikos sprendimus buitiniams ir verslo klientams Lietuvoje. Daugiau nei 70 proc. „Latvenergo“ pagamintos elektros energijos yra iš atsinaujinančių šaltinių. Bendrovė „Elektrum Lietuva“ šiuo metu tiekia elektrą daugiau nei 12 tūkst. įmonių, savo elektros tiekėju įmonę pasirinko daugiau kaip 211 tūkst. namų ūkių, įmonė tiekia dujas beveik 800 bendrovių, yra įrengusi virš 2000 saulės elektrinių bei šešis saulės parkus (29,6 MW). Vystomi nauji saulės ir vėjo parkai, kurių bendra galia viršys 300 MW.

Pranešimą paskelbė: UAB "Publicum"
„BNS Spaudos centre“ skelbiami įvairių organizacijų pranešimai spaudai. Už pranešimų turinį atsako juos paskelbę asmenys bei jų atstovaujamos organizacijos.
2024-04-11 10:31
Energetika, Verslas, ekonomika, finansai
Kontaktinis asmuo
Milda Basijokienė
Atstovė spaudai
„Elektrum Lietuva“
milda.basijokiene@elektrum.lt
Tel. 8 629 76223
pasidalinti
atgal