Interjero dizaineriai – apie tai, kas yra būsenas kuriantis interjeras ir kaip jį formuoti

Interjero dizaineriai unisonu kalba – namų dekoro įrengimas nėra tik tinkamas daiktų išdėstymas. Tai buities dvasios ir malonios, jaukios erdvės kūrimas, kuris yra ypač aktualus, nes namai yra intymiausia ir artimiausia aplinka, kurioje leidžiame sau būti visiškai atsipalaidavusiems. Ne veltui interjero dizaineriai vis dažniau savo darbe ima remtis būsenas kuriančio dizaino principais.

Kas tai per koncepcija? Kodėl ji išgyvena pakilimą ir kaip geriausiai kurti individualią emocijas kuriančią erdvę? Pasak vieno iš LITEXPO parodos-konferencijos „Baldai ir dizaino sprendimai“, vyksiančios balandžio 25–27 d., dalyvių, interjero dizainerio Dovo Serapino, interjeras visų pirma turi atspindėti individualias patirtis ir pagrindinius asmenybės štrichus.

Jausenų ir individualumo reikšmė

Būseną kuriančio interjero koncepciją savo darbuose neretai integruojantis dizaineris teigia, kad yra daug gudrybių, kurios lemia nuotaikos sukūrimą. Pavyzdžiui, dienos pietų restoranuose bus daug laikrodžių, funkcionalumas skatins neužsilikti. Vakaro restoranuose ar salonuose, anaiptol, sėdėjimo vietos, krėslai, apšvietimas kurs ilgesnio apsilankymo dvasią.

Tiesa, šis interjeras per skirtingas savybes ir bruožus gali puikiausiai pasireikšti SPA ar šventyklose. 

„Šiandien vis daugiau žmonių domisi vidiniu pasauliu, keliauja po egzotiškus kraštus ir parsiveža skirtingas patirtis. Interjeras turi atliepti jų asmenybinį augimą. Pavyzdžiui, galbūt apsilankęs Japonijoje asmuo nori gerti arbatą, sekdamas autentiškais ritualais, aplinka gali prie tos nuotaikos prisidėti“, – pasakoja interjero dizaineris.

Anot jo, Ukrainoje vykstantis karas keičia būsto įrengimo tendencijas ir akcentų dėjimą. Žmonės vis dažniau pageidauja saugumo, užtikrintumo, funkcionalumo ir praktiškumo, aišku, estetinis elementas irgi nedingsta, bet praktiniai sumetimai tampa vis reikšmingesni. 

Žinoma, technologijos irgi dalyvauja šiuose procesuose. Tiesa, anot D. Serapino, jos jam pačiam ne visada asocijuojasi su jausenų kūrimo magija. Vis dėlto interjero dizaineris yra susidūręs su iššūkiu sukurti ramybės oazę triukšmingoje aplinkoje. Tuomet buvo pasitelktos ne tik patikrintos akustinės izoliacijos technologijos, bet ir integruotos garso sistemos, kurios būsto viduje sukūrė natūralių garsų harmoniją.

„Esame panaudoję technologijas, kurios kliento namuose skleidžia pavasarinio lietaus ar paukščių čiulbėjimo garsus, sukurdamos atpalaiduojančią atmosferą net pačioje triukšmingiausioje miesto dalyje“, – prisiminė pašnekovas.

Jis pabrėžia – svarbu išlaikyti subtilų balansą tarp estetikos ir funkcionalumo, kuris kartais gali atrodyti miglotas ir sunkiai suvokiamas, tačiau būtinas norint pasiekti tikrąjį komfortą ir emocijų bei būsenų kūrimo efektą.

„Neseniai pats atradau, kad kuo daugiau interjere yra žmogaus jėgos, tuo stipresnis ir įtaigesnis jis bus. Jei interjeras bus sukurtas greitai, naudojant generinius objektus ir sprendimus, ypatingos jėgos, tikėtina, jis neturės, net jei ir bus modernus ar geroje vietoje. O štai miške gali stovėti medinis namelis, dabintas asmeniniais drožiniais, dirbiniais ir jis spinduliuos galingą jausmą, kuris labai aiškiai persiduos ir kurs tam tikrą būseną ir emociją“, – mintimis dalijasi garsus interjero dizaineris D. Serapinas.

Tarp funkcijos ir estetikos

Kol būseną kuriantis interjeras daliai žmonių Lietuvoje vis dar išlieka nepažiniu ir svetimu terminu, specialistai mėgina įdiegti šią sąvoką į mūsų žodyną ir išaiškinti jos reikšmę. Baldų ir jų aksesuarų bei interjero dekoracijų salono „Hust Design“ dizainerės-architektės Džesikos Kulpytės teigimu, svarbu akcentuoti tai, kad būseną kuriantis interjeras gali veikti žmogaus emocinę ir psichologinę būseną.

Pasak jos, vienas iš esminių šiam tikslui pasitarnaujančių elementų – spalva. „Spalvų psichologija yra svarbi mūsų darbo dalis. Skirtingos spalvos gali sukelti skirtingas emocijas ir nuotaikas; pavyzdžiui, mėlyna gali veikti raminančiai, o raudona – energizuoti. Tad savo kuriamose ekspozicijose sąmoningai renkamės spalvas siekdami sukurti norimą atmosferą“, – teigia pašnekovė.

Kalbėdama apie jau išbandytus ir realizuotus projektus, D. Kulpytė pateikia konkretų tarptautinėje parodoje pristatyto darbo pavyzdį.

„Vienas iš projektų, kuris puikiai atspindi mūsų siekį kurti tam tikras būsenas, – 180 kv. m stendas, kurį pristatėme šių metų pradžioje vykusioje „Maison & Objet“ parodoje. Stendu buvo siekiama sukurti raminančią ir atpalaiduojančią atmosferą. Pagrindinis iššūkis buvo erdvės atskyrimas nuo parodos šurmulio ir siekis sukurti ramią aplinką. Tai įgyvendinome naudodami šviesias spalvas ir funkcionalų baldų išdėstymą, o pačią erdvę atskyrėme sienomis, palikdami didelius arkinius perėjimus ir ovalo formos nišas sienose, kad vizualiai padidintume erdvę ir sukurtume atvirą, kvėpuojančią aplinką“, – pasakoja „Hust Design“ atstovė.

Ji įsitikinusi – baldų, kad ir kur jie būtų, išdėstymas erdvėje yra kertinis elementas, galintis nulemti svečių mobilumą, judėjimą, skatinti arba, priešingai – kliudyti bendravimui ir sąveikai.

„Pagrindinis tikslas turėtų būti – sukurti erdves, kurios yra tiek funkcionalios, tiek estetiškai malonios klientui“, – pabrėžia D. Kulpytė.

Išsakytoms mintims antrina ir su stiklu dirbančios bendrovės „Brasta Glass“ pardavimo vadovė Laura Brazauskaitė. Ji teigia, kad dirbant su stiklu esminiai emociją ir būseną kuriantys elementai – švara ir patogumas bei funkcionalumas.

„Mes turime galimybes pajausti kiekvieno kūrėjo, dizainerio, projektuotojo kuriamą interjerą ir prisidėti prie idėjų įgyvendinimo per stiklo panaudojimo galimybes ir furnitūros spalvas“, – sako L. Brazauskaitė.

Anot jos, juoda furnitūros spalva išlieka dažniausiu pasirinkimu vonios kambaryje, nors kelią ten jau skinasi ir bronza.

„Juodos spalvos furnitūros užsakymai sudaro apie 50 proc. gaunamų užsakymų, o likusi dalis atitenka chromui ir kitoms spalvoms“, – nurodė „Brasta glass“ pardavimo vadovė ir pridūrė, kad visi sakantys, jog juoda spalva vonioje yra ne praktiška, turėtų prisiminti, jog ir kitus paviršius taip pat reikia valyti, todėl renkantis sprendimą pirmiausia derėtų atsižvelgti į savo norus ir interjero dizaino vientisumo išlaikymą.

Daugiau interjero dizaino tendencijų ir sprendimų bus galima sužinoti jau balandžio 25–27 d. vyksiančioje LITEXPO parodoje „Baldai ir dizaino sprendimai 2024“. Joje, be daugybės stendų ir pranešimų apie tinkamo namų įsirengimo taisykles ir inovatyviausias technologijas bei metodus, kaip buityje išvengti chaoso, kuriant harmoningą ir darnią atmosferą, taip pat veiks ir nemokama interjero dizaino konsultacijų erdvė.

Parodos-konferencijos organizatoriai tvirtina, kad renginio metu bus galima pasisemti ne tik asmeninių, bet ir biuro erdvių interjero įkvėpimų, sužinoti apie namų harmonizavimo būdus ir būdus tam pasiekti.

Pranešimą paskelbė: Lietuvos parodų ir kongresų centras LITEXPO
„BNS Spaudos centre“ skelbiami įvairių organizacijų pranešimai spaudai. Už pranešimų turinį atsako juos paskelbę asmenys bei jų atstovaujamos organizacijos.
2024-04-16 08:30
NT, statyba, Kiti pranešimai
Kontaktinis asmuo
Rugilė Žemgulytė
Rinkodaros projektų vadovė
Lietuvos parodų ir kongresų centras LITEXPO
864165714
r.zemgulyte@litexpo.lt
pasidalinti
atgal