Spaudos centras
Kūčios jau čia pat, bet jeigu dar nespėjote susidėlioti meniu šventėms ar pritrūkote originalių idėjų – ne bėda. Tie patys tradiciniai pigūs ingredientai, kurie lydi Kūčių bei Kalėdų stalą karta iš kartos, gali sužibėti naujai, sako Gintarė Kitovė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė. Vos vienas kitas papildomas nebrangus produktas ir kūrybiškas patiekimas padės sukurti tokias vaišes, kad niekas nė neįtars, jog jas suruošėte paskutinę akimirką.
„Jau ne vienerius metus pastebime, kad prieš šventes kyla ne tik tradicinių, bet ir gurmaniškų produktų pardavimai. Pirkėjai gausiai ieško įvairiausių paštetų, kumpių, sūrių, egzotiškesnių vaisių, daržovių. Prieš Kūčias padidėja ir įvairiausios rūšies žuvies, jūros gėrybių, ančių pardavimai – pirkėjai naudojasi proga pasilepinti įvairiais skanėstais pigiau. Matome, kad ir šiemet būtent įvairovė apibūdins lietuvių vaišes – ant jų vietos atsiras ir dar prosenelių gamintiems valgiems, ir madingoms naujovėms“, – sako G. Kitovė.
Maistas – vienas svarbiausių atributų bet Kūčias ir Kalėdas, kuris ilgam prie stalo suburia skirtingas kartas ir tampa pokalbių temomis. Tad „Iki“ kulinarijos šefė Jolita Tamoševičienė dalijasi 7 nepaprasto skonio receptais su produktais, kurie daugelyje namų yra neatsiejami nuo švenčių stalo. Čia įdomesnių ir itin gardžių variantų ras tie, kas svarsto, kaip ruošti silkę, mišrainę, karpį, ką skanaus gaminti su lašiša ar burokėliais ir kaip šventiškai patiekti bulves.
„Kartais pakanka vos vieno naujo produkto, kad šeimos pamėgtą patiekalą pakeltumėte į naują lygį. Pavyzdžiui, įprasta baltoji mišrainė virs gurmaniška, jeigu į ją įdėsite lašišos. O dar jei ir ją patieksite šventiška forma – ji taps viso stalo pažiba. Nors jai iššūkį mes ir žavingos silkės, avokado ir obuolių „eglutės“, – sako J. Tamoševičienė.
Daugeliui tikru atradimu tapęs trumų sviestas – taip pat didelis švenčių pagalbininkas. Jis skanus vien su šviežia duona, tačiau gali ir akimirksniu patį paprasčiausią patiekalą paversti išskirtiniu. „Siūlau išsikepti prancūziško stiliaus bulvių kūgelių – „Pommes Duchesse“. Tokios bulvių piurė „karūnos“ yra ne tik žavingos išvaizdos, bet ir nepakartojamo skonio garnyras. Išorė bus maloniai traški, o vidus – purus ir lengvas“, – pasakoja „Iki“ kulinarijos šefė ir kviečia pasinaudoti idėjomis.
Silkės „eglutės“ su avokadu, obuoliu ir marinuotais agurkėliais
Porcijos: 4
Reikės: 250 g silkių filė, 1-2 marinuotų agurkėlių, 1 raudonojo svogūno, 1 avokado, 1 obuolio, pipirų, svogūnų laiškų. Jei norite, dėkite 2 šaukštus majonezo arba pasigaminkite padažą iš 1 šaukšto baltojo vyno acto, 1 šaukšto aliejaus, 1 šaukštelio garstyčių.
Gaminame:
Pagerinta baltoji mišrainė su lašiša ir ikrais
Porcijos: 4
Reikės: 200 g sūdytos arba keptos lašišos, 100 g ikrų (gali būti dirbtiniai), 3 virtų bulvių, 2 virtų morkų, 2-3 marinuotų agurkų, 3 kietai virtų kiaušinių, 1 mažo saldžiarūgščio obuolio arba gabalėlio saliero, 1 indelio žirnelių, šviežių krapų, šviežių svogūnų laiškų. Padažui: majonezo arba 150 g natūralaus jogurto (arba grietinės), 1 šaukštelio Dižono garstyčių, druskos, pipirų, 1 šaukštelio citrinos sulčių.
Gaminame:
Vieno kąsnio sumuštinukai su kremine burokėlių užtepėle
Porcijos: 4
Reikės: 150 g virtų burokėlių, 100 g virtų avinžirnių, 80 g šviežio tepamo sūrio, 70 g fetos sūrio, 1 mažos česnako skiltelės, 1 šaukšto alyvuogių aliejaus.
Gaminame:
Bulvių ir trumų sviesto karūnos „Hercogienės“
Porcijos: 6
Reikės: 1 kg bulvių, 85 g sviesto su trumais (+ dar kelių šaukštų patepimui), 100-120 ml grietinėlės, 2 šaukštų smulkiai supjaustytų šviežių laiškinių česnakų arba kitų mėgstamų žalumynų, druskos, juodųjų pipirų, 3 kiaušinių, tarkuoto Gruyère ar kito mėgstamo sūrio.
Gaminame:
Greiti rūkytos lašišos ir sūrio sausainukai
Porcijos: 6
Reikės: 100 g Gruyère ar pan. sūrio, 1 pakuotės sluoksniuotos tešlos, 5 gabalėlių rūkytos lašišos.
Gaminame:
Karpis su grikiais daržovėmis ir grybų padažu
Porcijos: 6
Reikės: 1 kg karpio, 100 g grikių, 150 g pievagrybių, 200 g įvairių daržovių, 4 šaukštų sviesto, 150 g lydyto sūrelio (geriausiai grybų skonio), 1 šaukšto aliejaus, 1 skiltelės česnako, druskos, pipirų.
Gaminame:
Kepta lašiša su traškia pistacijų plutele
Porcijos: 4
Reikės: 700-800 g šviežios lašišos filė,druskos, šviežiai maltų pipirų. Glazūrai: 1 šaukšto Dižono garstyčių, 2 šaukštų citrinos sulčių (prieš spaudžiant sultis, nutarkuokite citrinos žievelę), 2 šaukštų išlydyto sviesto arba alyvuogių aliejaus, 1 šaukšto medaus. Plutelei: 1 šaukšto išlydyto sviesto arba alyvuogių aliejaus, 1 puodelio gliaudytų skrudintų pistacijų (susmulkintų), 1/4 puodelio džiūvėsėlių, 2 skiltelių susmulkinto česnako, 1 šaukštelio tarkuotos citrinos žievelės, 2 šaukštų susmulkintų petražolių ir/arba krapų.
Gaminame: