Komentuoja Vytenis Lapinskas, „Luminor investicijų valdymas“ fondų valdytojas.
Liepos mėnuo finansų rinkose buvo vasariškai teigiamas. Mėnesio pradžioje JAV prezidentas Donaldas Trumpas pagrasino padidinti tarifus ir atleisti JAV Federalinės rezervų sistemos (FED) valdybos pirmininką Jerome Powellą, bet vėliau apsigalvojo. Sutarta dėl 15 proc. muitų prekėms iš Europos, panaikintas draudimas „Nvidia“ H20 procesorių eksportui į Kiniją, o „Meta“ ir „Microsoft“ skelbė teigiamus finansinius rezultatus. JAV antrojo ketvirčio BVP augimas viršijo lūkesčius, o FED tikriausiai neskubės mažinti palūkanų normų. Geros naujienos kėlė akcijų rinkas: JAV „S&P“ akcijų indeksas pasiekė naują rekordą ir artėja prie 6500 punktų ribos.
Liepa finansų rinkose
Mėnesio pradžioje D. Trumpas kiek išgąsdino rinkas, prisiminęs savo bauginimo taktiką: pagrasino įvesti 30 proc. muitus prekėms iš Europos, eilinį kartą supeikė J. Powellą už tai, kad JAV centrinis bankas nemažina pinigų politikos palūkanų normų ir vėl užsiminė apie galimą J. Powello atleidimą, nors vėliau atleidimo gandus paneigė. Tačiau galutiniai sprendimai buvo daug švelnesni. Mėnesio pabaigoje sutarta dėl 15 proc. muitų prekėms iš Europos, o liepos viduryje „Nvidia“ pranešė gavusi JAV vyriausybės leidimą atnaujinti H20 procesorių eksportą į Kiniją. JAV skelbti ekonominiai duomenys buvo geresni nei tikėtasi: II ketv. metinis BVP augimas siekė 3 proc., nors buvo tikėtasi 2,6 proc.
Teigiamos naujienos lėmė viso rizikingo turto brangimą: Kinijos akcijų indeksas, išreikštas eurais, brango 7,5 proc., JAV – apie 5 proc., o Europos – 0,7 proc. „Bitcoin“ brango apie 8 proc., o aukso kaina keitėsi nedaug.
Obligacijų rinkose liepa buvo be didesnių pokyčių, tačiau rizikingesnės obligacijos brango kartu su akcijų rinkomis. JAV 10 m. palūkanų normos per mėnesį didėjo apie 15 bazinių punktų, o Vokietijos – 9 punktais.
Stebuklingas septynetas išsiskyrė
Liepos pabaigoje „Meta“ ir „Microsoft“ skelbė finansinius ketvirčio rezultatus, kurie buvo geresni nei tikėtasi, o ir ateities prognozės viršijo lūkesčius – abi kompanijos planuoja toliau didinti investicijas į dirbtinį intelektą. Per mėnesį brango viso stebuklingojo septyneto akcijos, išskyrus „Tesla“. Labiausiai brango „Nvidia“ (12,6 proc.) ir „Google“ (8,9 proc.).
Mėnuo vėl teigiamas, o ir JAV dolerio kursas kiek stabilizavosi
Liepą tęsėsi teigiamos rinkos tendencijos, o JAV doleris euro atžvilgiu pabrango apie 3 proc. Bendras pasaulio akcijų indeksas, išreikštas eurais, per mėnesį brango apie 4 proc., o nuo metų pradžios indeksas pabrango 0,9 proc. Europos obligacijų indekso kaina keitėsi nedaug, bet labiau rizikingų aukšto pajamingumo obligacijų ir besivystančių rinkų obligacijų indeksai brango. „Luminor“ II ir III pakopos pensijų fondų rezultatai sekė rinkos tendencijas ir visų fondų kainos didėjo.
„Luminor“ pensijų fondų vertės, atsispyrusios nuo balandžio viduryje pasiekto dugno, toliau kyla. Nuo metų pradžios konservatyvūs II ir III pakopos pensijų fondai uždirbo virš 2 proc., o labiau rizikingų subalansuotų ir akcijų fondų grąža svyruoja tarp –2,4 ir +1,6 proc. Ilgalaikė metinė pastarųjų 5 m. grąža akcijų fonduose viršija 9,5 proc., o konservatyviuose ir subalansuotuose fonduose siekia 0–4 proc.
Žvelgiant į priekį, tęsiantis atostogų sezonui, rinkos likvidumas išlieka mažesnis, o rugpjūčio–rugsėjo mėnesiai yra sezoniškai nepalankiausi mėnesiai akcijų rinkoms: per pastarųjų 40 metų istoriją šiais mėnesiais vidutinė pasaulio akcijų indekso grąža buvo neigiama. Iš kitos pusės, ekonomika ir darbo rinka išlieka stabili, skelbiami prekybos susitarimai palankūs, o įmonės skelbia teigiamus finansinius rezultatus, tad jei nebus naujų sukrėtimų, akcijų rinkos gali išlikti brangios.
Svarbu: Kaupdami pensijų fonduose, patiriate investavimo riziką, o tai reiškia, kad investicijų vertė gali ir kilti, ir kristi, yra galimybė atgauti mažiau negu investavote. „Luminor investicijų valdymas“ UAB, investicijų grąžos, pensijų fondų pelningumo ar išmokamų anuiteto dydžių negarantuoja. Pensijų fondų praeities rezultatai negarantuoja ateities rezultatų. Prieš priimdami sprendimą kaupti papildomą pensiją „Luminor“ pensijų fonduose susipažinkite su pensijų fondų taisyklėmis, taikomais atskaitymais, investavimo strategija ir rizikos veiksniais. Pensijų fondus valdo „Luminor investicijų valdymas“ UAB, įm. k. 226299280.