Spaudos centras
2025 m. lapkričio 25 d. pranešimas žiniasklaidai (Seimo naujienos ● Seimo nuotraukos ● Seimo transliacijos ir vaizdo įrašai)
Teisėsaugos pareigūnų atlyginimams didinti papildomai reikėtų 53,8 mln. eurų, aplinkosaugos darbuotojams – 8,1 mln. eurų, o Kultūros ministerijos asignavimams reikėtų grąžinti valdančiųjų nubrauktus 24 mln. eurų – tokie pagrindiniai Liberalų sąjūdžio frakcijos pasiūlymai 2026–2028 metų biudžeto patvirtinimo įstatymui. Seime didysis mūšis dėl eilučių biudžete vyksta antradienį.
Frakcijos seniūnės Viktorijos Čmilytės-Nielsen teigimu, liberalų pasiūlymai subalansuoti paisant teisėtų viešojo sektoriaus darbuotojų reikalavimų ir iš naujo įgarsinant valdančiųjų anksčiau duotus pažadus.
„Vidaus reikalų ministras Vladislavas Kondratovičius pareigūnams atlyginimus žadėjo didinti trečdaliu, tačiau kitais metais jie bus didinami tik dvidešimtadaliu – tai yra apie 5 proc. Kultūros ministerijoje nebuvo kam dalinti pažadų, nes projektuojant biudžetą net nebuvo ministro. Tuo metu Aplinkos ministerijos įstaigų darbuotojai nepagrįstai skriaudžiami – sektoriuje surenkama palyginti daugiau mokesčių, tačiau jie negrįžta į patį sektorių. Savo pasiūlymais tikimės užglaistyti šias deformacijas ir užtikrinti sąžiningesnes viešųjų išteklių perskirstymo proporcijas“, – teigia V. Čmilytė-Nielsen.
Liberalų įsitikinimu, papildomų lėšų teisėsaugos pareigūnų poreikiams įmanoma rasti dabartinei Vyriausybei realiais veiksmais ėmus mažinti ekonominį šešėlį, aplinkosaugininkų atlyginimai galėtų būti labiau didinami iš aplinkosauginių mokesčių, o kultūros finansavimo kitais metais užtektų bent nemažinti, kaip siūlo dabartinė Vyriausybė.
Kad atlyginimai aplinkosaugininkams būtų didinami iki biudžeto projektu numatomo vidutinio atlyginimų fondo augimo (tai yra 8,6 proc.), liberalo Simono Gentvilo ir kitų Seimo narių iniciatyva jau pritarė Aplinkos apsaugos komitetas.
Frakcijos nario Vitalijaus Gailiaus teigimu, didinti atlyginimus teisėsaugininkams ypač būtina atsižvelgiant į laikmečio iššūkius, kai nesiliauja Lietuvos oro erdvės pažeidimai oro balionais.
Dėl laikmečio iššūkių būtina stiprinti ir informacinę erdvę, teigia frakcijos seniūnės pavaduotojas Simonas Kairys, todėl analitinei, nepriklausomai ir regioninę žiniasklaidai valstybės paramą skirstantis Medijų rėmimo fondas kitais metais turėtų būti pagausintas dvigubai – iki 20 mln. eurų.
S. Kairio kartu su kitu parlamentaru registruotame pasiūlyme taip pat prašoma rasti 17 mln. eurų vadovėliams ir apie 1,5 mln. eurų – gimnazistų ugdymo organizavimo modeliui STEAM.
Antradienį dėl šių pasiūlymų sprendžia visas Seimas.