Spaudos centras

Pavasario metu ūkiuose padaugėja ne tik darbų, bet ir atliekų – kaip jas tvarkyti tinkamai?

Žemės ūkio atstovai pradeda naująjį sezoną, o kartu su intensyvėjančiais darbais kaupiasi ir žemės ūkio atliekos, kurias norisi kuo greičiau sutvarkyti. UAB VIRGINIJUS IR KO yra partneris, teikiantis įvairių nepavojingų žemės ūkio atliekų išvežimo tiesiai iš ūkio ar jų priėmimo atvežus individualiai, o taip pat jų galutinio sutvarkymo paslaugas.

„Kiekvienais metais ūkininkai susiduria su klausimu – kur ir kaip tinkamai sutvarkyti šienainio plėvelę, tinklą, didmaišius bei kitas atliekas. Atliekų pridavimas patikimiems atliekų tvarkytojams ne tik padeda palaikyti švarią ūkio aplinką, bet ir užtikrina ramybę, žinant, kad visi  teisės aktuose nustatyti reikalavimai patikrinimų metu bus įvykdyti tinkamai“, – sako UAB VIRGINIJUS IR KO tvarumo ir komunikacijos projektų vadovė Ernesta Ručinskienė.

Atliekų mažėjimas ir iššūkiai

Naujausia viešai skelbiama oficiali statistika rodo, kad žemės ūkyje, miškininkystėje ir žuvininkystėje susidariusių atliekų kiekis sumažėjo 17,8 proc. Iš pirmo žvilgsnio tai gali pasirodyti kaip džiuginanti tendencija, tačiau, ar tai reiškia, kad atliekų ūkiuose iš tikrųjų mažėja?

Ūkiuose pakankamai dažnai susiduriama su šiais iššūkiais:

  • Intensyviuoju sezonu (pavasarį ir rudenį) žemės ūkio atstovams trūksta laiko tinkamam atliekų rūšiavimui ir jų išvežimo organizavimui, todėl atliekos kaupiamos, užimdamos naudingą erdvę. Dėl laiko stokos, visas dėmesys skiriamas darbų ūkyje atlikimui laiku, o susidariusios atliekos paliekamos vėlesniam laikui.
  • Trūksta žinių kaip rūšiuoti atliekas ir jas paruošti pridavimui.
  • Atliekos sandėliuojamos ūkiuose, nes ne visada aišku, kaip, kam ar kur jas priduoti.
  • Išaugus poreikiui atliekų išvežimui sezono metu, susidaro eilė atliekų išvežimui, dėl ko atliekos gali būti neišvežamos operatyviai.
  • Ūkiuose kai kur nėra tinkamo privažiavimo sunkiasvoriam transportui, todėl atliekų išvežimas tampa sudėtingas, nes susidariusias atliekas reikia perkelti į kitą tinkamą vietą.
  • Nenorima patirti papildomų išlaidų susidariusių atliekų išvežimui ir sutvarkymui, todėl atliekų pridavimas atidėliojamas.

„Dažnai ūkininkai tvarkymą atidėlioja, nes atrodo, kad tai papildomas rūpestis, tačiau laiku sutvarkytos atliekos ne tik atlaisvina vietą, bet ir užtikrina, kad visi ūkiams taikomi aplinkosauginiai reikalavimai būtų įvykdyti be papildomų rūpesčių“, – sako UAB VIRGINIJUS IR KO aplinkosauginių projektų vadovas Karolis Šežikas.

Tinkamo rūšiavimo ir perdavimo tvarkyti svarba

Nors dar pasitaiko nuomonių, kad atliekų rūšiavimas neprasmingas ir sukelia tik papildomų rūpesčių, iš tiesų, tai – ekonomiškai naudingas sprendimas. Surinktos tinkamai išrūšiuotos ir perdirbtos žemės ūkyje susidarančios atliekos atgimsta naujuose produktuose, taip sutaupant gamtinius išteklius. 

Žemės ūkio sektoriaus atstovams svarbiausia, kad atliekų tvarkymas būtų paprastas, greitas ir patikimas – nereikalaujantis papildomo laiko ir pastangų. Tvarkingai išrūšiuotos atliekos leidžia lengviau organizuoti jų išvežimą, užtikrina, kad atliekos nebesikaups ūkyje, o tvarkymo procesas bus sklandus. Be to, svarbu aiškumas – kur dėti atliekas, kaip jas laikyti, kokių dokumentų ir informacijos reikia ir kiek tai kainuos.

Kai atliekų rūšiavimo ir pridavimo procesas yra aiškus, atliekų tvarkymas tampa ne papildomu rūpesčiu, o dar vienu ūkio priežiūros procesu, kuris užtikrina švarą, patogumą ir efektyvesnį darbą.

Norint užtikrinti efektyvų atliekų išvežimą ir perdirbimą, rekomenduojama: 

  • vengti priemaišų perduodamose atliekose – prieš pradedant sandėliuoti atliekas, siūloma iš atliekų išpurtyti žemes, silosą, šieną ir kt. priemaišas.
  • susidariusias atliekas laikyti didmaišiuose, kuriuose telpa apie vienas kubinis metras atliekų – jie užima mažai vietos ir yra patogūs transportuoti.
  • didmaišiuose rūšiuoti susidarančias atliekas atskirai pagal jų tipą – į atskirus didmaišius krauti skaidrią plėvelę, plastikinius bakelius, šienainio plėvelę, šienainio tinklą ir pan., nes už kai kurias atliekas gali būti taikomas tam tikras tvarkymo mokestis.
  • sandėliuoti sutvarkymui perduodamas atliekas vienoje vietoje tvarkingai patalpose arba sukrauti kieme, kad būtų galimybė prie jų patogiai privažiuoti sunkiasvoriam transportui.
  • atskirti iš kelių medžiagų sudarytas pakuotes, pavyzdžiui didmaišių viduje esanti plėvelė turėtų būti atskirta (išplėšta).
  • užtikrinti, kad tvarkymui perduodamose atliekose nebūtų pavojingų atliekų.

Kokias atliekas tvarko VIRGINIJUS IR KO

Beveik 24 metus veiklą vykdantis UAB VIRGINIJUS IR KO padeda kompleksiškai spręsti žemės ūkyje susidarančių nepavojingų atliekų tvarkymo problemą. Atliekos iš žemės ūkio sektoriaus atstovų surenkamos visoje Lietuvoje. Norint atliekas pristatyti patiems, jas galima atvežti į VIRGINIJUS IR KO padalinius, kurie veikia Klaipėdos r., Telšiuose ir Šiaulių r.

VIRGINIJUS IR KO tvarko atliekų apskaitą ir iš ūkininkų, žemės ūkio bendrovių ir kitų ūkinę veiklą vykdančių asmenų priima šias nepavojingas atliekas: 

  • Šienainio, siloso ir kitą plastikinę plėvelę;
  • Plastikinę tarą;
  • Rulonavimo (šienainio) tinklą;
  • Didmaišius (Big–Bag) nuo trąšų ar sėklų;
  • Popieriaus ir kartono atliekas;
  • Medienos pakuotę;
  • Stiklo pakuotę;
  • Kitas nepavojingas atliekas (statybines atliekas, naudotas žemės ūkio mašinų padangas ir pan.).

Atliekų perdirbimas – svarbi žiedinės ekonomikos dalis

Žemės ūkio sektorius – svarbi Lietuvos ekonomikos dalis, tačiau tinkamas atliekų tvarkymas vis dar ne visur laikomas prioritetu. Plastiko perdirbimas yra ypač aktualus. UAB VIRGINIJUS IR KO 2023 m. pabaigoje pradėjo perdirbti polipropileno didmaišių atliekas, taip prisidėdama prie žiedinės ekonomikos tikslų įgyvendinimo.

„Atsakingas atliekų tvarkymas šiandien yra neatsiejama modernios ūkininkavimo praktikos dalis, kaip ir atsinaujinanti energetika ar tvarūs sprendimai“, – sako E. Ručinskienė. Jos teigimu, tvarkingai perduodamos atliekos leidžia išvengti papildomų išlaidų nerūšiuotų ir neperdirbamų atliekų sutvarkymui bei prisidėti prie globalių aplinkosauginių tikslų įgyvendinimo.

Susitikime parodoje „Ką pasėsi... 2025“

Norite sužinoti daugiau apie atliekų tvarkymo paslaugas? Kviečiame apsilankyti mūsų stende tarptautinėje žemės ūkio parodoje „Ką pasėsi... 2025“, kuri vyks kovo 27–29 d., Akademijoje, Kauno r. (1 paviljonas). Kartu rasime geriausią sprendimą Jūsų ūkiui!

Jei negalite apsilankyti parodoje, kviečiame susisiekti telefonu. Klaipėdos regione dėl susidariusių atliekų kreipkitės Mob. +370 602 01 910, Telšių ir Tauragės regionuose – Mob. +370 642 14 441, Šiaulių bei kituose regionuose – Mob. +370 681 41 425.

Pranešimą paskelbė: Ernesta Ručinskienė, UAB VIRGINIJUS IR KO
„BNS Spaudos centre“ skelbiami įvairių organizacijų pranešimai žiniasklaidai. Už pranešimų turinį atsako juos paskelbę asmenys bei jų atstovaujamos organizacijos.
2025-03-14 09:34
Gamta, aplinkosauga Žemės ūkis Ekologija
Kontaktinis asmuo
Ernesta Ručinskienė
Tvarumo ir komunikacijos projektų vadovė
UAB VIRGINIJUS IR KO
+37060893993
[email protected]
logo
Prisegti failai
kioatliekos3.png(png, 7.21 MB)
kioatliekos1.png(png, 3.49 MB)
kioatliekos5.png(png, 3.78 MB)
kioatliekos2.png(png, 7.65 MB)
kioatliekos4.png(png, 4.79 MB)