Lietuvos advokatūra: esminė žinia gyventojams, ką reikia žinoti dėl šio referendumo

Šią savaitę Lietuvos piliečiai išreikš savo nuomonę dėl referendumo, kuriuo siekiama Lietuvos Respublikos Konstitucijos 12 straipsnio pakeitimo. Lietuvos advokatūra atkreipia gyventojų dėmesį į tris svarbiausius dalykus dėl šio referendumo. Pirma, referendumo biuletenyje nebus tiesioginio klausimo UŽ ar PRIEŠ dvigubą pilietybę, bet bus balsuojama UŽ ar PRIEŠ LR Konstitucijos 12 straipsnio pakeitimą. Antra, įvykus referendumui ir pritarus siūlomam projektui LR Seimas specialiu įstatymu nustatys kas gali, o kas negali turėti daugiau nei vieną pilietybę. Trečia, tam, kad referendumas įvyktų turi ateiti balsuoti daugiau nei 50% rinkimų teisę turinčių piliečių ir ne mažiau kaip 50% rinkimų teisę turinčių piliečių (ne mažiau kaip 1 216 469 rinkėjų) turi biuletenyje pažymėti TAIP.

Pasak Advokatų tarybos pirmininko Mindaugo Kukaičio, šiuo metu Lietuvos Respublikos Konstitucijos 12 straipsnis nustato, kad niekas negali būti kartu Lietuvos Respublikos ir kitos valstybės pilietis, Išskyrus įstatymo numatytus atskirus atvejus. Tai reiškia, kad šiuo metu daugiau ne vienos pilietybės turėjimas yra išimtis ir suteikiama atskirai. Įvykus referendumui ir nubalsavus už pataisą būtų atsisakyta daugiau nei vienos pilietybės suteikimo išimtinumo, opiliečių dvigubos pilietybės suteikimo sąlygos būtų nustatomos LR Seimo priimtu konstituciniu įstatymu, t.y. priimtu ne mažiausiai kaip 85 parlamentarų dauguma iš 141.

LR Seimo teisės aktų projektų bazėje yra registruotas parengtas konstitucinio įstatymo projektas, kuriame nurodyta, kad „atstatyti Lietuvos pilietybę galėtų tik tų valstybių piliečiai, kurių valstybė priklauso Europos Sąjungai ir (ar) valstybės dalyvauja Europos ekonominės erdvės susitarime, taip pat valstybės, priklausančios Šiaurės Atlanto Sutarties Organizacijoje (NATO) arba valstybės, priklausančios Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijoje. Europinės ir transatlantinės integracijos kriterijų neatitinka tos valstybės, kurios kartu yra Baltarusijos ir Rusijos sąjungininkės valstybės, Eurazijos ekonominės sąjungos, Kolektyvinio saugumo sutarties organizacijos, Nepriklausomų valstybių sandraugos, Šanchajaus bendradarbiavimo organizacijos ar kitų buvusios SSRS pagrindu sukurtų įvairių sąjungų ar sandraugų narėmis“.

Taip pat atkreipiame dėmesį, kad referendumas įvyktų, turi ateiti balsuoti daugiau nei 50% rinkimų teisę turinčių piliečių (ne mažiau kaip 1 216 469 rinkėjų)  ir ne mažiau kaip 50% rinkimų teisę turinčių piliečių (ne mažiau kaip 1 216 469 rinkėjų) turi biuletenyje pažymėti TAIP.

Kadangi dalyvavimas referendume yra išimtinai kiekvieno žmogaus apsisprendimo teisė, Lietuvos advokatūra nepateikia nuomonės ar pozicijos dėl paties balsavimo, tačiau šiuo pranešimu siekia atkreipti visuomenės dėmesį į būsimo referendumo formuluojamo klausimo teisinę prasmę. Nuoroda į Referendumo biuletenį.

Pranešimą paskelbė: Lietuvos advokatūra
„BNS Spaudos centre“ skelbiami įvairių organizacijų pranešimai spaudai. Už pranešimų turinį atsako juos paskelbę asmenys bei jų atstovaujamos organizacijos.
2024-05-07 08:35
Teisėsauga, teisėtvarka, Politika
Kontaktinis asmuo
Ieva Paliliūnienė
Atstovė ryšiams su visuomene
Lietuvos advokatūra
37066313532
ieva.paliliuniene@advokatura.lt
pasidalinti
atgal